Czy meble wiklinowe można odnawiać?

Wiklina jest materiałem, który jest trwały, ekologiczny, dekoracyjny i niedrogim. Zapewne dlatego cieszy się tak dużą popularnością podczas aranżacji wnętrza, balkonów, tarasów czy ogrodów. Coraz chętniej sięgamy po produkty ekologiczne, które będziemy mogli wykorzystać nie tylko w formie ozdoby, ale przede wszystkim będą funkcjonalne. Produktami i meblami z wikliny będziemy mogli cieszyć się długie lata, pod warunkiem, że będziemy o nieodpowiednio dbać. A co w sytuacji, gdy wymagają naprawy lub odświeżenie, czy taki zabieg jest możliwy?

Odnawianie mebli z wikliny w domu – czy jest możliwe? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo że meble z wikliny są trwałe, to długotrwałe działanie czynników atmosferycznych jak upały, deszcze czy śniegi mogą je uszkodzić i sprawić, że nie będą wyglądały już tak dobrze, jak podczas zakupu.

Na szczęście osłabiony i nieefektowny mebel z wikliny nie wymaga od razu konieczności oddania go do naprawy specjaliści, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Wiele zabiegów, które należy w tej sytuacji przeprowadzić, możemy wykonać sami w domowym zaciszu.

Nadmierna wilgoci zbyt duże nasłonecznienie? To można naprawić!

Zarówno nadmierna wilgoć spowodowana częstymi deszczami oraz ustawienie mebli bezpośrednio na słońcu powodują nie tylko ciemnienie wikliny i rozwój pleśni, oraz grzyba, ale również wypłowiałość, odkształcenie i skrzypienie. W takiej sytuacji nie oznacza to, że mebel nadaje się tylko do wyrzucenia, ponieważ możemy odnowić go na własną rękę. Wystarczy tylko wiedzieć, w jaki sposób to zrobić krok po kroku.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie umyć i wyczyścić mebel, który chcemy odnowić. W tym celu powinniśmy unikać twardych szczotek, którymi porysujemy i zadrzemy wiklinę i silnej chemii. Zwyczajna miękka ściereczka i woda z dodatkiem octu będą idealne. Należy również unikać dużej ilości wody i dokładnie wycisnąć z jej nadmiaru szmatkę. 

Jeśli wiklina objęta jest już pleśnią, to najlepszym rozwiązaniem będzie wyczyszczenie jej za pomocą roztworu z wody i wybielacza. Należy spryskać nim pleśń i pozostawić na kilkanaście minut, po czym za pomocą miękkiego pędzelka lub wacika kosmetycznego przetrzeć konkretne miejsce. Nie należy zapominać o wykorzystaniu maseczki i rękawiczek ochronnych oraz o dokładnym wysuszeniu mebla.

Po obu tych zabiegach należy zabezpieczyć meble, smarując je olejem roślinnym lub oliwką dziecięcą.

Meble z wikliny wyblakły na słońcu? Jest na to sposób!

Najpopularniejszym, najtańszym i zarazem najszybszym sposobem na odnowienie mebli z wikliny, które straciły kolor ich odmalowanie. Z racji, że produkty wykonane z tego materiału mają wiele szparek, do których ciężko jest się dostać zwykłym pędzlem, dlatego najłatwiej użyć pistoletu. Mebel należy wcześniej dokładnie wyczyścić z kurzu i usunąć, pleść, dopiero gdy jest on już całkowicie suchy, możemy przystąpić do malowania. Jeśli chodzi o farbę, to należy wybrać tę przeznaczoną do tego rodzaju materiałów, jeśli chcemy zaoszczędzić, to farba do drewna również będzie idealna. Na rynku znajdziemy również wiele ich odcieni i kolorów. Jeśli natomiast zależy nam na odświeżeniu i naturalności, to sprawdzi się lakierobejca.

Wiklina obszyta tkaniną? To możliwe!

Innym efektownym sposobem na odświeżenie wikliny, gdy straci kolor, jest obszycie jej materiałem, zwłaszcza jeśli chodzi o fotele i kanapy. Jak to zrobić?

  • Sposób 1 – obłożnie całego mebla materiałem i zszycie go w miejscach, w których dopasujemy jego kształt do kształtu mebla.
  • Sposób 2 – wyłożenie siedziska i oparcia grubą gąbką w celu wymierzenia, a następnie obszycie ich pojedynczo tkaniną i wszycie suwaków lub guzików, dzięki czemu będziemy mogli prać uszyte pokrowce, gdy zajdzie taka potrzeba.
  • Sposób 3 – zakupienie gotowych „poduszek” w sklepie z wyrobami wikliniarskimi

Odnowienie wikliny jest łatwe i nie zajmuje wiele czasu, a co ważniejsze sprawi, że będziemy mogli cieszyć się tymi stylowymi meblami przez kolejne lata.

Dziękujemy sklepowi https://swiat-wikliny.pl/ za pomoc przy stworzeniu artykułu.

Redaktor Zewnętrzny
Redaktor Zewnętrzny
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *