Czy trzeba ogrodzić budowę domu?

Czy plac budowy domu musi być ogrodzony? Jak ogrodzić budowę? Wiele z nas się zastanawia czy jest to zbędny koszt. Ogrodzenie działki budowlanej stawiamy raczej ze strachu przed złodziejami. Okazuje się jednak, że trzeba ogrodzić budowę domu i jest to wymagane przez prawo.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2003 roku nakazuje ogrodzić każdy plac budowy. I Pan Minister nie ma tu na myśli bezpośrednio bezpieczeństwa budowy, ale osób, które mogą znajdować się w pobliżu. Chodzi o to, żeby na teren nie wszedł niepowołany gość (np. dziecko albo zwierzę, a czasami i złodziej), który mogłyby sobie tam zrobić krzywdę (np. wpaść do wykopu). Prawo mówi, że “ogrodzenie terenu budowy musi być wykonane w taki sposób, by nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m1.”

Nie wiele osób wie o tym, że nie można składować materiałów budowlanych tuż przy ogrodzeniu. Prawo nakazuje odsunąć materiały budowlane min. 0,75 metra od krawędzi płotu. Pustaki, dachówka, paczki styropianu czy wełny mineralnej mogą mieć duże wymiary i gdyby stały tuż przy ogrodzeniu, można by łatwo sięgnąć po nie z zewnątrz albo po nich wejść lub zejść.

W przypadku, gdy Wasz dom będzie stał w granicy działki, rozporządzenie mówi, że “granice terenu muszą być specjalnie oznakowane tablicami ostrzegawczymi, a w razie potrzeby, na placu budowy powinien być zapewniony stały nadzór”1.

Dodatkowo, jeżeli istnieje możliwość, że z wysokości mogą spadać materiały lub narzędzia budowlane, to “odległość ogrodzenia od budynku musi wynosić minimum 1/10 wysokości, z której podczas robót budowlanych mogą spadać”1 te przedmioty.

Jak ogrodzić budowę domu?

Podsumowując – przed postawieniem ogrodzenia powinniśmy sprawdzić, jak wysoki będzie nasz dom. Jeżeli jest to na przykład ok. 7 metrów (czyli standardowa parterówka), to ogrodzenie powinno stać ok. 0,7 metra od ściany domu i powinno mieć zawsze min. 1,5 m wysokości. Jeżeli chcecie składować na placu budowy materiały budowlane, to powinniście przesunąć ogrodzenie o dodatkowe metry – 0,75 m plus miejsce, które będą zajmować materiały. Dzięki temu będziecie mogli trochę odsunąć materiały również od ściany domu, żeby mieć później do niej dostęp.

Źródło:

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 6 lutego 2003 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4769

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *