Dom energooszczędny a kredyt hipoteczny – jakie są korzyści i jak wygląda finansowanie?

Jeśli zastanawiasz się, czy zaciągnięcie kredytu hipotetycznego na dom energooszczędny, jest możliwe, odpowiadamy: jak najbardziej! Ekodom to nie tylko troska o klimat, ale także odpowiedź na rosnące koszty energii. Poza tym kredytobiorcy mogą liczyć na pewne preferencje, które mają za zadanie zrekompensować tak wymagającą inwestycję. Sprawdź szczegóły. 

Kredyt na dom ekologiczny – najważniejsze informacje

    Dom energooszczędny to budynek spełniający wysokie standardy energooszczędności, tak aby maksymalnie zminimalizować zużycie energii. Kredytu hipotecznego na dom ekologiczny nie otrzymasz w każdym banku – tylko część podmiotów go oferuje, ale i tak wybór jest spory. Dzięki takiemu finansowaniu kupisz lub wybudujesz ekonieruchomość na korzystniejszych warunkach, wszystko zależy od polityki danego banku.

    Co zatem na Ciebie czeka? Jako kredytobiorca możesz otrzymać niższą marżę lub zostaniesz z niej całkowicie zwolniony. W innym wariancie może ci zostać naliczone niższe oprocentowanie stałe. Inna placówka zaproponuje Ci z kolei niższą prowizję za udzielenie kredytu lub zostaniesz z niej całkowicie zwolniony. Dzięki takim decyzjom ekokredyt wydaje się atrakcyjniejszy. 

    Należy jednak pamiętać, że koszty budowy domu energooszczędnego lub pasywnego (o nim więcej piszemy w dalszej części artykułu) są wyższe niż w przypadku tradycyjnej nieruchomości. Dlaczego? Bo energooszczędność budynku wiąże się z zakupem i montażem specjalnego wyposażenia, na przykład kolektorów słonecznych, fotowoltaiki, pompy ciepła, kotła na biomasę czy zielonego dachu.

    Niezaprzeczalnym plusem jest natomiast fakt, że dom energooszczędny jest tańszy w eksploatacji, więc inwestycja z czasem się zwraca. Warto dodać, że ekokredyt może ci zostać przyznany maksymalnie na 35 lat. Pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego na dom energooszczędny oferuje blogkredytowy.pl.

    Kredyt na dom pasywny

      A czym jest kredyt na dom pasywny? O ile dom energooszczędny nastawiony jest na zmniejszenie zużycia energii, tak dom pasywny niemal w ogóle jej nie potrzebuje dzięki zastosowaniu jeszcze bardziej restrykcyjnych rozwiązań. Pod względem formalnym zapotrzebowanie energetyczne domu energooszczędnego wynosi mniej niż 70kwh/rok/m2, a domu pasywnego mniej niż 15kwh/rok/m2. Jak widać, różnica jest znacząca.

      O kredyt na dom pasywny starasz się na takich samych zasad jak o finansowanie domu  energooszczędnego. W obu przypadkach będziesz musiał załączyć specjalne dokumenty do wniosku kredytowego. Oprócz standardowych, takich jak numer księgi wieczystej, pozwolenie na budowę, kosztorys budowlany czy wycenę nieruchomości, wymagany jest również projekt techniczny. 

      Projekt ten musi uwzględniać rozwiązania, które będą ograniczać zapotrzebowanie budynku na energię. Dodatkowo, po finalizacji zakupu lub budowy domu niektóre banki oczekują przedstawienia świadectwa energetycznego, które potwierdzi realizację założeń projektu technicznego.  

      Warto wspomnieć też, że w 2024 roku kredytobiorcy nie mogą już liczyć na dopłaty do kredytów na domy energooszczędne. Do tej pory specjalny program wsparcia oferował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby fizyczne mogły otrzymać zwrot części kosztów związanych z budową domu o niższym zużyciu energii. Być może wkrótce pojawi się podobny program, więc warto trzymać rękę na pulsie.  

      Redaktor Zewnętrzny
      Redaktor Zewnętrzny
      Artykuły: 88

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *