BIK – co to jest?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, przedsiębiorstwo które przechowuje informacje o wszystkich Waszych kredytach i pożyczkach, wraz z informacją czy spłacane są na czas lub jakie macie opóźnienia w spłatach. To tutaj bank sprawdza Wasze poprzednie zobowiązania przed złożeniem oferty na kredyt hipoteczny. Dlatego warto najpierw samemu sprawdzić, czego bank może się o Was dowiedzieć.

BIK zostało założone przez Związek Banków Polskich wspólnie z innymi prywatnymi bankami. Działa na podstawie ustawy o prawie bankowym. Zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem wszystkich zobowiązań kredytowych klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych.

Klientami tymi mogą być zarówno osoby prywatne, jaki i przedsiębiorstwa.

Jakie informacje zawiera BIK?

Informacje o Tobie (lub Twojej firmie) pojawiają się w BIK w momencie, gdy zaciągniesz jakieś zobowiązanie finansowe w banku lub SKOK-u. Takie zobowiązanie to jakikolwiek kredyt, pożyczka, karta kredytowa lub debet na koncie bankowym (który zazwyczaj dodawany jest w gratisie do konta). Do tego zobowiązania dodana jest informacja o jego kwocie, dacie powstania i spłacenia oraz czy spłaty były terminowe. BIK posiada również Twoje dane osobowe, takie jak: imię i nazwisko, PESEL i numer dokumentu (czyli najczęściej dowodu osobistego), adresy i dane kontaktowe.

Po co sprawdzać BIK?

Pobierz raport z BIK, żeby sprawdzić, czy nie masz jakiś zobowiązań, o których zapomniałeś lub o których nawet nie wiesz. Jest to pierwszy krok w przygotowaniach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę domu lub zakup działki. Najlepiej zrób to jak najszybciej, a na pewno na tyle wcześnie, żeby zdążyć te zobowiązania uregulować. Do tego dodaj około miesiąc, aby BIK mógł uaktualnić swoje informacje. Dopiero wtedy możesz pytać banki o kredyt hipoteczny na budowę swojego domu. Pamiętaj, że jeżeli chcesz wziąć kredyt razem z partnerem lub partnerką, oboje musicie najpierw sprawdzić swoje raporty.

BIK oferuje dwa rodzaje raportów – bezpłatne oraz płatne. Bezpłatny raport BIK w systemie kryje się pod nazwą Informacja ustawowa. BIK zobowiązany jest przez ustawę, aby oferować ten raport każdemu klientowi, ale tylko raz na pół roku. W systemie możesz sprawdzić, kiedy ponownie możesz zamówić bezpłatny raport. Na raport czeka się do 30 dni.

Źródła:

  1. Ustawa o prawie bankowym z dnia 29 sierpnia 1997 r. z późniejszymi poprawkami – wersja z 23 lutego 2018 r.
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4768

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *