Koszty budowy domu lub zakupu mieszkania to dla większości z nas największa inwestycja w życiu. Każdy inwestor na początku swojej drogi powinien zastanowić się skąd wziąć pieniądze na budowę domu albo na zakup mieszkania. Okazuje się, że na budżet budowy można zbierać z różnych źródeł. Przeczytaj skąd wziąć pieniądze na dom i jak my to zrobiliśmy.  

Dzisiaj chcielibyśmy Ci pokazać najpopularniejsze sposoby na zbieranie pieniędzy na budowę domu. Podzielimy się też naszymi doświadczeniami i rozwiązaniami, które my stosujemy, żeby zarobić na budowę naszego domu. 

Pokażemy Ci jednak te sposoby, które według nas są moralne, bezpieczne i pewne. Nie wierzymy w „okazyjne” biznesy i szybkie pożyczki. Nie marnujemy pieniędzy na loterie lub u bukmachera. Nie liczymy na spadek lub na to, że ktoś po prostu da nam pieniądze na budowę. 

Nasz plan pt. jak sfinansować budżet budowy domu opiera się na dywersyfikowaniu przychodów – czyli pozyskiwaniu pieniędzy z wielu źródeł i zarabianiu w różnych miejscach na raz

Cały artykuł podzieliliśmy na dwie części. Dzisiaj pokażemy Wam pierwsze 4 rozwiązania, a w następnym artykule kolejne 4.

 

Oto sposoby i miejsca, w których warto poszukać okazji na zebranie pieniędzy na budowę swojego domu: 

1. dodatkowa praca

Oprócz stałej pracy na etacie możesz znaleźć też dodatkowe zlecenia. Najpierw ustal, jakie usługi możesz zaoferować – co już potrafisz, jesteś w stanie zrobić sam i kiedy znajdziesz na to czas. Przejrzyj oferty na portalach pracy dla freelancerów, zamieść ogłoszenie na grupie Facebookowej swojej okolicy, popytaj znajomych czy nie poszukują kogoś do pomocy. 

Możesz wieczorami lub w weekendy robić dodatkowe zlecenia z dziedziny, którą zajmujesz się na co dzień. Możesz wybrać coś diametralnie innego, żeby odpocząć od dziennej pracy (np. zająć się pracą fizyczną, jeżeli na co dzień siedzisz za biurkiem). Możesz też nauczyć się czegoś nowego (np. przypomnieć sobie zakres materiału ze swojego ulubionego szkolnego przedmiotu i oferować korepetycje). 

Możesz też sam stworzyć sobie miejsce pracy, czyli rozpocząć własny biznes. Zastanów się, czy Twoje hobby może stać się źródłem dochodu? To świetny sposób na realizowanie siebie i swoich marzeń, a równocześnie na dorabianie takich kwot, na jakie pozwala Ci czas poza etatową pracą. 

Dla nas tym sposobem jest właśnie prowadzenie naszego bloga. Naszymi artykułami i udostępnianymi szablonami pomagamy młodym rodzinom zbudować ich pierwszy dom. To nasze hobby, któremu poświęcamy wolny czas wtedy, gdy go mamy. Wiadomości od naszych czytelników dodają nam siły i motywacji do dalszego działania! Drobne kwoty, które udaje nam się przy okazji dorobić, zasilają budżet naszej budowy. 

Ciekawym sposobem na dodatkowy zarobek jest tzw. dochód pasywny. Ogólnie mówiąc polega to na wykonaniu pracy, z której po jej zakończeniu nadal otrzymuje się przychody. Najbardziej znanym sposobem jest wynajmowanie mieszkania, ale może to być też coś, co nie będzie wymagać od Ciebie aż tak dużej inwestycji. Fajnym pomysłem jest stworzenie produktu, który można później sprzedawać – napisanie książki, nagranie podcastu lub filmów. 

Istnieje mnóstwo sposobów na dodatkowy zarobek, a każdy z nich jest dokładnie opisany w internecie. Żeby dowiedzieć się więcej, poszukaj blogów i portali internetowych, które piszą o pracy freelancera i dochodzie pasywnym. 

 

2. kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy sposób na zdobycie pieniędzy na budowę domu. Wydaje się też najprostszy – wystarczy płacić ratę i spokojnie się budować. Jednak wszyscy dobrze wiemy, że pożyczając pieniądze od banku często trzeba oddać dwa razy więcej. Jeżeli poświęcisz więcej uwagi zaciąganiu swojego kredytu, trochę podszkolisz się w tym temacie i zminimalizujesz koszty kredytu, będziesz musiał oddać „tylko” o ⅓ więcej niż pożyczałeś. 

Jak widzisz mądrze i świadomie zaciągnięty kredyt hipoteczny to źródło kolejnych oszczędności. Pożyczając 300 tys. zł będziesz musiał oddać od 420 544 zł do 568 243 zł (1) – zależnie od tego, jaką ofertę wybierzesz. Różnica między najlepszą a najgorszą ofertą to aż 147 699 zł!

Dlatego my przed wzięciem kredytu zdecydowaliśmy się sami zorientować w zasadach ich działania. Czytaliśmy artykuły i książki o finansach osobistych oraz przerobiliśmy kurs „Kredyt hipoteczny krok po kroku” Marcina Iwucia. Dzięki niemu udało nam znaleźć najlepszą i najtańszą dla nas ofertę kredytu. Jeżeli też planujesz kredyt hipoteczny, koniecznie sprawdź ten kurs tutaj:

 

Przez to, że mieliśmy już podstawową wiedzę na temat hipoteki, nie daliśmy się oszukać pierwszemu lepszemu pośrednikowi kredytowemu. Wiedzieliśmy, jak wybrać pośrednika, na co zwrócić uwagę i jak współpracować z taką osobą, żeby otrzymać najlepszą ofertę. Gdybyśmy zdecydowali się na pierwsze oferty, jakie dostaliśmy, stracilibyśmy mnóstwo pieniędzy! 

Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie prosty formularz, gotowy do druku, w którym znajdziecie pytania do kandydata na Waszego pośrednika kredytowego. Pobierzcie i wydrukujcie, zadajcie te pytania przy wstępnej rozmowie, a odpowiedzi wpiszcie w formularzu. W ten sposób ocenisz, który z rozważanych przez Ciebie pośredników jest najbardziej godny zaufania i który znajdzie najlepszą ofertę dla Ciebie, a tą, która ma najwyższą prowizję dla niego!

 

3. dotacje do budowy

W swoim budżecie weź też pod uwagę dotacje do budowy domu. Możesz je uzyskać od urzędu gminy lub miasta, urzędu marszałkowskiego, ministerstwa, Unii Europejskiej lub nawet fundacji i przedsiębiorstw. Mogą to być na przykład dofinansowania do zbiorników na wodę (z WFOŚiGW), paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła (z NFOŚiGW). Mogą to być też kredyty na warunkach jeszcze lepszych, niż zwykły kredyt hipoteczny. 

Większe programy, jak odliczenie podatku VAT na materiały budowlane lub Mieszkanie dla Młodych już niestety nie są kontynuowane. Jednak tymi mniejszymi też można podreperować budżet budowy, więc warto zapytać o nie w lokalnym urzędzie lub poszukać ich w internecie.

 

 

4. stypendia i granty

Ten sposób pewnie nie przyszedł Ci do głowy. Uczelnia kojarzy się ze zdobywaniem wiedzy, a nie pieniędzy. Jednak stypendium na uczelni to też może być Twoje dodatkowe źródło dochodu, a dodatkowo dużo się nauczysz i zdobędziesz nowe kompetencje! 

Zastanów się więc jaki stopień i kierunek studiów pozwoliłby Ci rozwinąć Twoją karierę. Poszukaj szkół, które je oferują. Może wolisz, żeby uczelnia nie była z tych najbardziej wymagających i żeby łatwo było Ci na nią dojechać? Przecież pracując i budując dom nie będziesz w stanie poświęcać na naukę aż tak dużo czasu. Następnie poznaj stypendia i wymagania, które trzeba spełnić, aby je dostać. 

Zauważ, że naukę możesz rozpocząć też na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. 

 

Jeżeli planujesz kredyt hipoteczny dla siebie, to koniecznie zapisz się na nasz newsletter tutaj:

 

Dziękujemy, że przeczytałe/aś pierwszą część naszego artykułu o tym, jak zebrać pieniądze na budowę domu! Tutaj znajdziesz drugą część z kolejnymi 4 sposobami:
Skąd wziąć pieniądze na budowę domu? – część 2

 

Źródła

  1. Ranking kredytów hipotecznych w marcu 2021 – Marcin Iwuć. Obliczenia dla kredytu na 300 tys. zł, na 30 lat, raty równe, 20% wkładu własnego

 

Przeczytaj pozostałe nasze artykuły o budżecie budowy domu:

Jak zacząć przygotowania do kredytu na budowę domu?

Jak znaleźć dobrego pośrednika kredytu hipotecznego?

Jak pobrać darmowy raport BIK?

Czy warto kupić “Kurs hipoteczny”? Nasza opinia po przerobieniu kursu

 

 

 

poprzedni post
następny post