Witaj na naszym blogu! Mamy nadzieję, że pomoże on Wam powoli przenieść Wasz dom – z marzeń do rzeczywistości. Razem przejdziemy przez każdy etap budowy własnego domu – od znalezienia działki po wystrój wnętrz.

My już zaczęliśmy! Na blogu z czasem będą pojawiać się kolejne kategorie i artykuły, które będą zgodne z harmonogramem prac przy budowie naszego domu.

1. Kupno działki

Jak znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce, jak załatwić formalności i zacząć planowanie naszego wielkiego przedsięwzięcia.

2. Projekt i pozwolenie na budowę

Musimy znaleźć projekt domu naszych marzeń, a potem zaadaptować go do rzeczywistości. I przy okazji dostać pozwolenie na wybudowanie go na naszej działce. Na tym etapie musimy dokładnie zaplanować wszystkie prace, żeby w trakcie budowy mieć jak najmniej wątpliwości i jak najwięcej czasu na rozwiązywanie bieżących problemów, których nie dało się zaplanować.

3. Stan surowy

Teraz już tylko fundamenty, ściany i dach. I jeszcze schody, i okna, i nasz dom wygląda już jak prawdziwy! Podobno ten etap jest stosunkowo prosty i zabiera dopiero ok. 1/3 budżetu. Musimy wyrobić się przed zimą, żeby nasz dom zostawić w stanie surowym zamkniętym do wyschnięcia przed kolejnym etapem.

4. Stan deweloperski

Instalacje, tynki i podłogi. Piec, rolety i może rekuperator? W tym momencie pojawia się coraz więcej problemów i mikro-decyzji do podjęcia, a pieniądze znikają w zaskakującym tempie. No koniec zgłosimy naszą budowę do odbioru i będziemy mogli się wprowadzać.

5. Wystrój wnętrz

Podłogi, malowanie, płytki i biały montaż to podstawa dla wystroju wnętrz. Czy warto zatrudnić projektanta do urządzenia naszego domu, czy może zabierze nam on całą zabawę? A meble to na zamówienie czy ze skandynawskich sieciówek? W każdym razie musimy zdążyć przed grudniem, bo na Święta Bożego Narodzenia już cała rodzina zaproszona do naszego nowego domu!

6. Ogród

Urządzaniem ogrodu można zająć się już podczas budowy domu. Warto wcześniej wsadzić drzewa czy tuje, żeby zdążyły już trochę podrosnąć do momentu, w którym się wprowadzimy. Nie powinno się jednak zaczynać przed skończeniem stanu “zero”. Do tego dochodzi sprzątanie po budowie, ogrodzenie, tarasy i kostka. No i czy warto zatrudnić projektanta zieleni, czy może samemu się trochę poduczyć?

7. Finanse podczas budowy domu

Skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Prędzej czy później większość z nas musi skorzystać z kredytu hipotecznego. Aby znaleźć najlepszą ofertę, przygotowania do tego należy zacząć nawet rok wcześniej. Będziemy szukać również najlepszych ubezpieczeń oraz planować przepływ gotówki.

 

Podzielimy się z Wami naszymi analizami i pokażemy w jaki sposób podejmujemy decyzje. Mamy również nadzieję, że i Wy nam coś podpowiecie. A wszystko po to, żeby w grudniu 2019 pokazać Wam zdjęcie choinki w naszym nowym domu!

 

Zdjęcie: własne - to nasza działka w dniu kupna (plus stópki naszego synka) :)