Ile kosztują okna? Przykładowe ceny w 2023 roku

Ile kosztują okna do nowego domu? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, bo istnieje mnóstwo czynników, które są brane pod uwagę przy wycenie. W tym artykule zdradzimy Wam kilka ogólnych zasad, według których można przewidzieć, co będzie drogie, a co tanie. Możecie się nimi kierować, decydując o rodzajach okien i drzwi tarasowych, które chcecie mieć w swoim domu.

Warto zastanowić się nad oknami jeszcze na etapie projektowania domu, żeby dobrać optymalne rozmiary otworów w ścianach. Ze zbieraniem wycen poczekajcie do momentu, aż zaczną budować się Wasze ściany. Zamówienie możecie składać dopiero wtedy, gdy są już gotowe otwory w murach, by można było je dokładnie wymierzyć.

Tak naprawdę ostateczną cenę okien poznacie po zrobieniu wyceny całego zestawu (wraz z montażem i dodatkami) u przedstawiciela handlowego. Dlatego namawiamy Was, żebyście poprosili o wyceny kilka firm i porównali ich oferty ze sobą. Handlowiec powinien przejrzeć wymiary i rodzaje okien oraz drzwi, które macie w projekcie, a następnie doradzić i dobrać dodatki. Nie bójcie się prosić o gotowe wyceny z różnymi opcjami – kolorami, sposobem otwierania, sposobami montażu. Wtedy dopiero będziecie mogli je porównać i zdecydować, ile będą kosztowały Wasze okna.

Balkony francuskie z drzwiami balkonowymi z ruchomym słupkiem. Kolor Winchester.

Jak porównać ceny okien?

Trudno jest porównać ze sobą ceny okien. Każdy producent ma swoje standardy, inne rozwiązania, funkcjonalności i wygląd. Same okna mogą być tanie, a dopiero dodatki (jak drewnopodobna okleina lub chowane zawiasy) mogą podbijać cenę. Może się zdarzyć też tak, że na większą ilość dodatków dostaniecie większy rabat, więc ostateczna cena wyjdzie niższa.

Bardzo różnią się też ceny montażu, który trzeba doliczyć do wyceny. Różnica między najniższą a najwyższą ceną montażu pasywnego, jaką różne firmy oferowały nam razem z wyceną naszych okien, wynosiła 9 600 zł!

Kiedy na naszej budowie nadszedł czas wybrania okien, Ola zrobiła tabelkę w Excelu, w której wpisała wszystkie oferty, jakie udało się nam zebrać. W kolumnach były kolejne wyceny, a w wierszach rzeczy, które porównywaliśmy:

 • współczynniki przenikania ciepła każdego z okien,
 • suma tych współczynników,
 • cena samych okien,
 • cena montażu ciepłego,
 • cena montażu pasywnego,
 • cena całkowita z montażem ciepłym,
 • cena całkowita z montażem pasywnym.

W każdej kolumnie znalazły się różne oferty, również, jeżeli były od tego samego producenta. Dzięki temu na przykład łatwo było zauważyć, że różnica w cenie pomiędzy kolorem winchester na zewnątrz/ biały w środku a obustronnym jasnym dębem wyniosła 2080 zł. Wtedy zadaliśmy sobie pytanie: czy warto zapłacić te 2 tys. zł za fajniejszy kolor? Stwierdziliśmy, że nie, chociaż teraz trochę żałujemy.

Z tego porównania chcieliśmy też wywnioskować, które okna będą najcieplejsze i jak to będzie miało się do ceny. Stwierdziliśmy, że zsumujemy współczynniki wszystkich okien. Ten zestaw, który będzie miał najniższy wynik, uznamy za najcieplejszy. Może nie jest to najbardziej naukowa i dokładna metoda, ale na nasze potrzeby takie oszacowanie nam wystarczyło. Najcieplejszy zestaw okien miał sumę 5,94, a najchłodniejszy 6,56, a ich cena różniła się tylko o 300 zł. Bez wahania więc wzięliśmy te najcieplejsze. Wiemy, że różnica w tych współczynnikach nie jest znacząca i że wystarczy niedokładne wypełnienie pianką szczelin podczas montażu, by ją zniwelować. Musieliśmy jednak założyć, na podstawie których czynników będziemy wybierać okna, i ciepło vs. cena było tym, który uznaliśmy za najważniejszy.

Jakie okna są najtańsze?

Najtańsze są okna fix, czyli takie, których nie można w ogóle otworzyć. Są one również najcieplejsze. Dlatego zastanówcie się, czy wszystkie okna w Waszym domu muszą być otwierane. Dla porównania – okno fix 180 cm x 230 cm kosztuje 1720 zł netto, a takiej samej wielkości drzwi z ruchomym słupkiem kosztują 2100 zł netto.

Nasz okno typu fix. Zwróćcie uwagę na to, jak cienka jest jego rama!

Najmniej kosztują okna, które całe są białe. Nieco droższe będą takie w standardowych kolorach. W tej grupie są m.in. popularny antracyt lub winchester. Można oszacować, że w kolorze jednostronnym okna będą kosztowały 10% więcej, a w obustronnym 20% więcej. Najdroższe będą okna w niestandardowych kolorach, czyli np. jasny dąb. Tutaj cena obliczana jest już indywidualnie, zależnie od wybranego koloru. Jak już wspomnieliśmy, w naszej wycenie jasny dąb był droższy od biały/ winchester o 2000 zł. Innym przykładem może być porównanie okna 100 cm x 150 cm. Całe białe kosztuje netto 800 zł, biały/ winchester to koszt 860 zł netto, a obustronny winchester to 940 zł netto.

Dodatkowe koszty generują różnego rodzaju dodatki: klamka z kluczykiem, kontaktron, chowane zawiasy, zatrzaski balkonowe z pochwytem, itp. Są one jednak często przedmiotem różnorakich promocji, gdzie dodawane są gratis lub w cenie ich standardowych zamienników. Orientacyjnie można dodać, że cena kontaktronu zamontowanego w ramie to 50 zł netto, klamka z kluczem to dopłata około 80 zł netto, a zatrzaski balkonowe (zestaw zatrzask + pochwyt) to ok. 30 zł netto.

Jakie drzwi tarasowe są najtańsze?

Na polskim rynku są 3 typy najbardziej popularnych drzwi tarasowych: z ruchomym słupkiem, PSK i HST.

Najtańsze są zwykłe drzwi z ruchomym słupkiem, czyli z tradycyjnie otwieranymi dwoma skrzydłami. Po ich otwarciu nie zostaje słupek w świetle przejścia, ale odchodzi razem ze skrzydłem. Można powiedzieć, że takie drzwi są najtańsze i najbardziej popularne.

Nieco droższe są drzwi PSK, czyli takie, w których jedno skrzydło jest przesuwane na drugie, które jest stałe. Ten system ma również próg, czyli żeby przez nie przejść, trzeba ponieść nogę kilka cm wyżej. Jest to ekonomiczny wariant dla tych, którzy chcą mieć przesuwane drzwi.

Zdecydowanie droższe natomiast są przesuwane drzwi HST. Nie mają one progu, otwiera się je i przesuwa o wiele lżej i łatwiej, niż te typu PSK. HST potrafią jednak kosztować kilkukrotnie więcej, niż PSK lub z ruchomym słupkiem.

Dla porównania możecie zobaczyć przykładowe ceny tych samych drzwi w wymiarze 180 cm x 230 cm:

 • z ruchomym słupkiem – 2100 zł netto,
 • PSK – 2100 zł netto,
 • HST PCV – 9800 zł netto,
 • HST ALUMINIUM – 7300 zł netto.

Są to ceny dla drzwi obustronnie białych. Dodanie kolorów podniesie ich cenę.

Proszę, zwróćcie uwagę, że specjalnie wybraliśmy takie wymiary, żeby pokazać różnice w cenach. Planując okna w swoim domu, pamiętajcie jednak, że szerokość 180 cm to zdecydowanie za mało, aby konstrukcje przesuwne mogły prawidłowo funkcjonować. My o tym nie wiedzieliśmy, kiedy budowaliśmy ściany swojego domu. Zaryzykowaliśmy, wstawiliśmy PSK o tej szerokości i teraz widzimy już, że szersze drzwi łatwiej by się otwierały. W ciągu roku używania trzech par drzwi PSK jedne zdążyły już wypaść z rolek. Na szczęście montażysta OknoPlusa sprawnie nam to naprawił i wyregulował.

Jeżeli chodzi o większe, obecnie bardzo modne, duże drzwi tarasowe, to ceny wymiaru 300 cm x 230 cm wyglądają tak:

 • z ruchomym słupkiem – wtedy trzymetrowy otwór dzieli się na 3 części, bo 1,5 m to zbyt duża szerokość dla jednego skrzydła. Wtedy tak naprawdę mamy jedno okno fix + drzwi z ruchomym słupkiem – 3300 netto,
 • PSK PCV – 4600 zł netto,
 • HST ALUMINIUM – 9300 zł netto.

Przy tak dużych wymiarach zalecane są już drzwi aluminiowe, ponieważ są bardziej sztywne i potrafią utrzymać większy ciężar. A trzy szyby o tak dużej powierzchni razem z ramą potrafią już trochę ważyć.

Nasz drzwi tarasowe złożone z drzwi PSK i okna fix. Kolor Winchester. Pośrodku widać szarą listwę od rolet zewnętrznych podtynkowych.

Które okna są najtańsze – PCV, drewniane czy aluminiowe?

Ogólnie mówiąc, najtańsze są okna PCV, czyli plastikowe. Droższe są okna drewniane i aluminiowe, a najdroższe te, które wewnątrz mają drewno, a z zewnętrznej strony są aluminiowe.

Jednak, jak już pewnie zauważyliście, nie wszystkie wyceny spełniają te zasady. Jest tak wiele czynników, które wpływają na cenę, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, że wszystko w PCV będzie najtańsze. Przy niektórych wymiarach po prostu nie da się zrobić plastikowych okien. W innych wypadkach ceny okien z różnych materiałów mogą być do siebie bardzo podobne.

Czy okna o standardowych wymiarach są tańsze od tych robionych na wymiar?

Raczej nie. W obecnych czasach u większości producentów wszystkie okna są robione na wymiar. Jeżeli więc Wasze okna będą miały takie same wymiary, jak te opisane w normie, nie dostaną żadnej zniżki. To dlatego, że technologia ich wytworzenia będzie taka sama, jak każdych innych. Jednak mogą zdarzyć się wyjątki, więc zapytajcie o to sprzedawcę.

Jak sami widzicie, odpowiedź na popularne pytanie Ile kosztują okna do nowego domu? brzmi typowo: to zależy. Mamy nadzieję jednak, że na podstawie tego artykułu będziecie mogli mniej więcej oszacować, jakich okien szukać i o jakie wyceny prosić w salonach sprzedaży.

Za pomoc w napisaniu tego artykułu dziękujemy salonowi, w którym my sami kupiliśmy swoje okna – OknoPlus na ul. Pasternik w Krakowie. Przykładowe ceny okien to właśnie wyceny okien i drzwi Morlite, które zamontowaliśmy w naszym nowym domu. Są to ceny z lipca 2020 roku, jednak za sprawą różnych promocji i wielu innych czynników, mogą się one zmieniać. Po prostu zadzwońcie do salonu sprzedaży i poproście o wycenę swoich okien.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4769

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *