Ile kosztuje wymurowanie parteru i poddasza? Praktyczny poradnik na bazie doświadczeń

Kolejnym etapem budowy domu po fundamentach jest postawienie ścian i stropu. Jeżeli chcesz sprawdzić koszty budowy domu w stanie surowym, tutaj znajdziesz zestawienie na przykładzie naszego domu. Sprawdź, ile kosztuje wymurowanie ścian parteru i poddasza tradycyjną technologią oraz połączenie ich stropem żelbetowym.

Zdecydowaliśmy się na budowę domu najpopularniejszą technologią w Polsce, czyli murowanie ścian z pustaków. Wybraliśmy pustaki ceramiczne Porotherm 25 P+W na ściany nośne oraz Porotherm 11,5 P+W na ściany działowe, łączone zwykłą zaprawą.

Strop został specjalnie przeprojektowany przez konstruktora na nasze życzenie. Chcieliśmy otworzyć przestrzeń i przez to zamiast ściany nośnej między salonem a kuchnią mamy podciąg (czyli betonową “belkę” pod sufitem), na którym opiera się strop.

Korzystaliśmy z gotowych szalunków systemowych. Koszt ich wynajęcia zawiera się u nas w kosztach robocizny (nasza ekipa miała swoje własne). Jedynie nad przestrzenią dzienną zdecydowaliśmy się użyć desek, żeby odbić na suficie wzór drewna. Nie będziemy go tynkować, taki betonowy sufit będzie robił nam we wnętrzu industrialny klimat Okazuje się jednak, że wzór zostawiony przez szalunki systemowe też fajnie wygląda i teraz trochę żałujemy tych pieniędzy dodatkowo wydanych na drewno. Na szczęście te deski na pewno nam się jeszcze przydadzą na budowie.

Ile kosztowały nasze ściany i strop?

Projekt Dom W Wisteriach 5 2G z z pracowni Archon+, odbicie lustrzane z naszymi zmianami (zobacz tutaj). Ceny brutto z 2018 roku, woj. małopolskie.

Kategoria Co Ile kosztowało
materiał pustaki Porotherm 25 i 11,5 19 800 zł
stal na zbrojenia 9 800 zł
deski na szalowanie stropu nad salonem 3 200 zł
zaprawa i pozostałe materiały 13 000 zł
kominy systemowe 4 900 zł
beton na zalanie stropu 6 300 zł
robocizna 37 000 zł
SUMA 94 000 zł

Nadproża nad oknami są cofnięte i ocieplone płytą z pianki PIR, aby zrobić miejsce na podtynkowe rolety okienne.

A to my, czyli szczęśliwi inwestorzy

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4769

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *