Jak zaplanować automatykę ogrodu na etapie budowy domu?

Inteligentny dom to nie tylko jego wnętrze, ale również okolica. Automatyka w ogródku może stać się częścią takiego systemu w nowoczesnym domu. Dzięki niemu nie będziecie musieli myśleć o podlewaniu ogrodu, włączaniu i wyłączaniu świateł lub złożeniu markizy przed silnym wiatrem. Wasz inteligentny ogródek sam będzie o siebie dbał.
Stacja pogodowa w inteligentnym domu

Zacznijmy od stacji pogodowej zamontowanej na zewnątrz domu. Jest to urządzenie, które mierzy temperaturę, ciśnienie, ilość opadów i prędkość wiatru. Na podstawie informacji ze stacji system może sam dopasować pracę ogrzewania w domu lub plan podlewania ogródka.

Automatyczne oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu i domu z zewnątrz powinno zaplanować się już na etapie wykonywania instalacji elektrycznej wewnątrz. My właśnie teraz planujemy gdzie umieścić lampki na tarasach i przy wejściach. Będziemy mieć dwa tarasy – wschodni i południowy, natomiast wejście do domu jest zlokalizowane od zachodu. Dlatego musimy pomyśleć o oświetleniu z trzech stron domu. Planujemy to zrobić kinkietami zamontowanymi na ścianach. Bardzo podobają nam się lampy wiszące nad tarasami, ale obawiamy się, że na naszym wichrowym wzgórzu byłoby to bardzo niepraktyczne. Dodatkowo przy końcach okapu dachu zamierzamy zawiesić girlandy z żarówek edisonówek, a w okresie bożonarodzeniowym wymieniać je na świąteczne światełka.

Chcielibyśmy też podświetlić niektóre większe rośliny (jak na zdjęciu poniżej). Problem tylko w tym, że te drzewa i tuje jeszcze nie są nawet posadzone Dlatego teraz zamierzamy tylko zakopać przewody z zasilaniem w ogrodzie, a dopiero za kilka lat zamontować lampy na ich końcach.

Całe oświetlenie zewnętrzne zamierzamy podłączyć do modułu sterującego całym inteligentnym domem. Dzięki temu będzie się ono włączać trzydzieści minut po zachodzie słońca, a wyłączać np. o północy. Dokładną godzinę zachodu system sam ściąga z internetu i dzięki temu wie, kiedy ma zapalić światła (a my zaoszczędzimy na kupnie czujników zmroku). Dodatkowo niektóre lampy zamierzamy połączyć z czujnikami ruchu z powodów bezpieczeństwa. Kiedy ktoś będzie podchodził do domu w środku nocy, lampy będą się same włączać.

Inteligentne podlewanie ogrodu

W tym momencie trudno jest nam dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądał nasz ogród. Wiemy, że chcemy mieć drzewa owocowe, kilka drzew liściastych i jakąś choinkę. Obawiamy się, że nie uciekniemy od tui, bo chcemy się jak najszybciej osłonić od wiatru. Do tego zawsze podobał nam się żywopłot, więc zamierzamy wybrać jakąś zimozieloną roślinę, którą będziemy mogli zakryć panele ogrodzeniowe. Do tego obowiązkowo maliny, truskawki, porzeczki, a gdzieś z boku kilka grządek z warzywami i ziołami.

Zastanawiamy się, jak często będziemy wyjeżdżać z naszego nowego domu. Czy będzie nas nosić po Polsce tak jak teraz? A może będziemy tak zmęczeni podróżami i budową, że padniemy na kanapie na kilka lat. Może nasz nowy dom będzie nam zupełnie wystarczał, a pieniądze będziemy woleli przeznaczać na kolejne meble i rośliny?

Dlatego jeszcze teraz nie planujemy obwodów do podlewania i ich sterowania, ale przewidujemy, że w przyszłości tam będą. Już zakopaliśmy zbiornik na deszczówkę i doprowadzimy do niego zasilanie – do pompy, którą kiedyś zainstalujemy. Ze zbiornika będziemy czerpać wodę do podlewania. Takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne i tańsze przy dłuższym używaniu. W rozdzielni elektrycznej planujemy zostawić miejsce na moduł do sterowania ogrodem, który dokupimy gdy nasze plany będą bardziej sprecyzowane.

Sterowanie fontannami i oczkami wodnymi

Jeżeli chcielibyście zainstalować w swoim ogrodzie takie elementy, automatyka ogrodowa również pomoże Wam w ich utrzymaniu. Będziecie mogli sterować oświetleniem i pompami oraz zbierać informacje z czujników zainstalowanych w wodzie. Następnie na podstawie tych danych będziecie mieli możliwość zaprogramować wybrane akcje dla tych urządzeń.

Ten wpis powstał w ramach cyklu artykułów o instalacji “inteligentny dom” we współpracy z firmą Deimic. Tutaj znajdziesz pozostałe artykuły z tej serii. Jeżeli zastanawiasz się, ile mogłoby kosztować takie rozwiązanie dla Waszego nowego domu, kliknij tutaj, żeby zrobić bezpłatną wycenę:

Chcę zrobić bezpłatną i niezobowiązującą wycenę mojego inteligentnego domu

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 720

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *