Jaki kolor okien wybrać?

Który kolor okien wybrać wśród tak wielu możliwości oferowanych w salonach sprzedaży? Białe czy antracytowe okna? Który kolor będzie pasował do domu – zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz? Czy cena okien zależy od koloru? Gdy już zdecydujesz się na markę i model swoich okien, czeka Cię kolejna ważna decyzja – wybór ich koloru, wzoru i faktury. W końcu w pięknym, nowym i nowoczesnym domu wygląd jest tak samo ważny, jak jakość i parametry techniczne.

Ile kosztują okna w różnych kolorach?

Dzisiaj można kupić okna już w praktycznie każdym kolorze. Producenci mogą zabarwić plastik, z którego wykonane są ramy. W tym przypadku do dyspozycji mamy najczęściej kolory z palety RAL.

Drugą techniką, która nadaje oknom nie tylko kolor, ale wzór i fakturę, jest naniesienie na ramy okleiny jeszcze na etapie produkcji. To specjalna folia, która nie schodzi i nie blaknie pod wpływem warunków atmosferycznych, a do tego świetnie imituje drewno lub aluminium. Możesz wybrać okleinę gładką w dotyku lub taką, która ma rowki imitujące na przykład szczotkowaną stal lub nieheblowane drewno.

Przy obu technikach można teoretycznie wykorzystać każdy kolor (barwienie), wzór i fakturę (okleina). W praktyce jednak producenci mają już gotowe i sprawdzone barwniki i folie. Prezentują je w swoich wzornikach i to z nich możesz wybierać kolor swoich okien.

Współczesne okna mogą mieć dwa różne kolory – inne wewnątrz, a inny na zewnątrz. Zwróć też uwagę, że kolor rdzenia również można barwić, czyli dopasować do zewnętrznego wzoru ram. Te szczegóły pomagają jeszcze lepiej dopasować wygląd okien do domu, którego częścią mają zostać.

wzorze buku pełnego słojów i ułożonego w jodełkę. To ją chcieliśmy podkreślić, dlatego dobraliśmy do niej białe drzwi, listwy i okna.

Do czego dopasować kolor okien?

Kolor okien powinien pasować zarówno do wnętrza domu, jak i do elewacji. To nie powinien być zbyt duży problem, bo cały dom zazwyczaj jest utrzymany w tej samej stylistyce – np. nowoczesnej, klasycznej, dworkowej. W nowoczesnym domu królują chłodne biele, szarości i czernie – antracytowe dach i okna, jasnoszara elewacja. W dworku znajdziemy drewno oraz pasujące do niego czerwienie i brązy – czerwona dachówka komponująca się z drewnianymi oknami i beżowymi ścianami.

W rzeczywistości nasze domy są jednak o wiele bardziej różnorodne. Łączymy wiele stylów, bo z każdego z nich podobają nam się różne elementy. Nietrudno dziś znaleźć współczesny dworek z antracytowym dachem i drewnianymi oknami. Niestety trudniej jest połączyć te style i kolory tak, żeby nadal pięknie się komponowały.

Naszym zdaniem najlepiej kierować się zasadą, w której główny łagodny kolor dopełniamy małymi kontrastującymi szczegółami. Ten główny kolor może występować w różnych intensywnościach (np. ciemny szary + jasny szary). Dobierając kolor okien na zewnątrz weź pod uwagę barwy dachu, elewacji i innych elementów stolarki (drzwi, bramy garażowej). Zwróć uwagę również na podbitkę dachową, parapety, rolety zewnętrzne i ogrodzenie.

Można wybrać okna i dach w tym samym kolorze zbliżonym do elewacji (antracyt + szara biel), a z drzwi wejściowych zrobić kontrastujący akcent (drewno lub kolor). Można również całą stolarkę zaplanować w tym samym kolorze, co ściany, a bardziej odważny kolor wybrać na dach (biały + czerwony). Jeżeli zdecydujesz się na kolor lub wzory na elewacji albo dachu, pozostałe elementy powinny być już w spójnym spokojnym kolorze.

My w swoim domu wybraliśmy jeszcze inną kombinację. Nasz dach jest grafitowy (czyli nieco jaśniejszy niż antracyt), a brama, drzwi i okna są drewnopodobne. Do tego dodamy jasnoszare ściany z akcentami z cegły w tym samym kolorze. Nasza podbitka dachowa jest w kolorze elewacji, a ogrodzenie w kolorze dachu. W ten sposób kontrast robi kolor drewna, a prostą bryłę stodoły urozmaici cegiełka tego samego koloru, co gładka reszta elewacji. Tutaj główny kolor to grafit z dodatkiem pokrewnej jasnej szarości, a kontrastującym akcentem jest drewno.

Z kolorem okien wewnątrz domu jest o wiele trudniej. Powinien on pasować do koloru ścian i podłogi, drzwi wewnętrznych oraz listew przypodłogowych.

W praktyce jednak okazuje się, że okna wybieramy na samym początku budowy, a podłogi i listwy na końcu. Ta odległość czasowa to zazwyczaj 1-2 lata lub więcej. Przez te długie miesiące, a nawet lata, koncepcja wystroju wnętrz może się zmieniać i odważny kolor okien wybrany wcześniej może już nie pasować później.

Możesz uznać, że ramy okien będą tym intensywnym akcentem w spokojnym i minimalistycznym wnętrzu Twojego domu. Jeżeli ściany, drzwi wewnętrzne i listwy przypodłogowe będą w tym samym bladym kolorze (np. jasnoszarym lub białym), możesz pozwolić sobie na intensywną podłogę i okna (np. antracyt). Natomiast drewniana podłoga, drzwi i listwy (każde prawdopodobnie w innym odcieniu) nie będą już współgrały z antracytowymi ramami okien.

My kierowaliśmy się zasadą, że „patrzy się przez okna, a nie na okna”, o której opowiedział nam doradca z firmy OknoPlus. Ramy okienne powinny być wąskie i łagodne w kolorze i wzorze, żeby nie odwracać uwagi od widoku za nimi. U nas mocnym akcentem jest piękna podłoga o wzorze buku pełnego słojów i ułożonego w jodełkę. To ją chcieliśmy podkreślić, dlatego dobraliśmy do niej białe drzwi, listwy i okna.

Ile kosztują okna w różnych kolorach?

Wśród najpopularniejszych okien PCV najtańsze będą białe. Dodanie koloru to dodatkowa praca i koszty dla producenta, dlatego dla klienta takie okna również będą droższe. Można oszacować, że okna z kolorem z jednej strony będą kosztowały 10% więcej, a z obu stron – 20% więcej.

Od białych okien nieco droższe będą takie w standardowych kolorach. W tej grupie są m.in. popularny antracyt lub winchester. Zapytaj doradcę, które kolory z jego katalogu należą do której grupy cenowej.

Najdroższe będą okna w niestandardowych kolorach, czyli np. jasny dąb. Tutaj cena często obliczana jest już indywidualnie, zależnie od wybranego koloru. Na przykład w naszej wycenie jasny dąb był droższy od biały/ winchester o 2000 zł. Innym przykładem może być porównanie okna fix o wymiarach 100 cm x 150 cm. Całe białe kosztuje netto 800 zł, biały/ winchester to koszt 860 zł netto, a obustronny winchester to 940 zł netto.

Czy warto wybrać białe okna?

Nasze okna są białe wewnątrz. Jak już wspomnieliśmy, wybraliśmy ten kolor dlatego, że do wszystkiego pasuje i nie rzuca się w oczy. Dzięki spokojnym dodatkom mogliśmy wybrać wzorzystą podłogę i to jej pozwolić na skupianie spojrzeń. Ostatecznie przekonał nas fakt, że białe okna są tanie i mogliśmy zaoszczędzić w ten sposób kilka stówek, które wydaliśmy na inne elementy wykończenia domu.

Dla nas jedynym minusem białych okien jest to, że każde zabrudzenie jest na nich bardzo widoczne. Odznacza się każda rysa i smuga, a czasami trudno je usunąć z plastikowej powierzchni.

Czy warto wybrać okna w kolorze drewnopodobnym?

Jeżeli zdecydujesz się na okna, drzwi wewnętrzne, podłogę i listwy przypodłogowe ze wzorem drewna, te wszystkie elementy na pewno będą miały inne odcienie. Będzie tak, nawet jeżeli we wzornikach wszystko będzie figurować jako buk, orzech lub dąb. Niestety, u każdego producenta każde drewno wygląda inaczej.

Dlatego nie da się dopasować drewnianych okien do drewnianej podłogi, drzwi lub listew. Jeżeli do tego dodasz meble w jeszcze innym kolorze drewna, ta mieszanka wyjdzie zbyt pstrokata. My nie chcieliśmy ryzykować i dlatego zrezygnowaliśmy z okien w kolorze drewna. Wystarczy, że bukowe meble i podłoga już będą się od siebie różnić.

Nie da się jednak ukryć, że w rozważnie skomponowanym wnętrzu drewniane okna są piękną ozdobą. Przyciągają wzrok i stanowią ramę dla obrazu, jaki widać za oknem. Taki efekt można łatwo osiągnąć w minimalistycznych wnętrzach. Drewniane okna będą też pasować do wiejskich retro klimatów i stylu boho.

Dzięki temu, że mają wzór słoi, brud jest na nich mało widoczny. Z tego powodu w naszym domu okleina drewnopodobna świetnie sprawdza się po zewnętrznej stronie okien. Zimą wystarczy tylko przetrzeć szyby, a mycie ram można zostawić na lepszą pogodę.

Czy warto wybrać antracytowe okna?

Antracyt, czyli bardzo ciemny szary, to moda ostatnich 10 lat. Mimo że powoli zaczyna przemijać i za kolejne 10 lat szary, naszym zdaniem, będzie już passé, nadal bardzo podoba się wielu inwestorom.

Zwróć uwagę, że szare okna (podobnie jak inne zdecydowane kolory) to mocny akcent we wnętrzu. Ramy będą wyróżniać się na tle jasnych ścian i trzeba to wziąć pod uwagę przy doborze kolorystyki pozostałych elementów wyposażenia domu.

Okna w odcieniach szarości (antracyt, grafit, stal) mogą wyglądać jak aluminiowe. Do tego możesz dobrać okleinę z fakturą szczotkowania. Takie okna będą pięknie wyglądać w nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych domach.

Antracytowe okna są też oczywiście łatwiejsze w utrzymaniu. Mogą się jednak okazać dość drogie, szczególnie gdy wybierzesz okleinę z fakturą.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4769

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *