Jaki płot drewniany do ogrodu wybrać?

Zdecydowana większość Polaków woli grodzić swoje działki, a ogrodzenie domu w budowie jest wręcz wymagane prawnie. Warto również zacząć planować zagospodarowanie działki już na początku budowy. Zanim się wprowadzicie, sadzonki zdążą trochę podrosnąć i zamienić się w ogród. Płot budowany na samym początku też wcale nie musi być taki prowizoryczny i może wzorowo spełniać swoją funkcję jeszcze przez lata po zakończeniu budowy. Dlatego możecie rozważyć między innymi pomysłami drewniane ogrodzenie, które jest po prostu ładniejsze, niż zwykła prowizoryczna siatka.

Jakie ogrodzenie będzie pasować do naszego domu?

Przede wszystkim zastanówcie się jaką funkcję ma spełniać to ogrodzenie. Jest kilka czynników, które trzeba uwzględnić:

Który płot najlepiej odgrodzi działkę od ulicy lub od sąsiedztwa?

Jeżeli zależy Wam, żeby zyskać trochę prywatności lub odgrodzić się nieco od hałasu, kurzu i spalin, zwróćcie uwagę na wysokie i zabudowane przęsła. Ażurowe rozwiązania, mimo że są bardzo ozdobne, nie spełnią funkcji “zasłaniaczy”.

Który płot będzie najlepiej osłaniał przed słońcem?

Niektórzy nie chcą lub nie mogą wystawiać się na słońce, a na plaży najbardziej lubią siedzieć w cieniu. Aby każdy z domowników i gości mógł wybrać swoje ulubione miejsce na waszym tarasie, postawcie w odpowiednim miejscu jedno lub dwa przęsła płotu z ażurowymi elementami. Nie będzie wyglądał aż tak “ciężko”, a szczególnie rano i po południu ochroni was przed słońcem.

Czy po ogrodzeniu ma piąć się roślinność?

Kupujecie towarzysza dla swoich winogron albo bluszczu? Wybierzcie coś lekkiego i ażurowego. Roślince łatwiej będzie się wspinać po takiej drabince, a sam płot będzie wyglądał efektownie. Nawet w miejscach, gdzie jeszcze nie sięgnęły liście bądź w zimie, kiedy roślinka odsłoni stelaż, po którym się pnie.

A może rośliny będą posadzone zaraz obok?

Planujecie gęsty żywopłot z tui, który zupełnie zasłoni płot za nimi? Nie ma wtedy sensu inwestować w drogie ogrodzenie, bo będziecie widzieć je tylko na początku, zanim drzewka nie urosną do właściwej wysokości.

Jeżeli jednak ogrodzenie zostanie przesłonięte tylko częściowo, wybierzcie coś, co będzie się pięknie komponować z całym ogrodem. Pomyślcie jak możecie połączyć różne przęsła. Może tam gdzie będzie rosła róża pnąca dajcie ażurową kratkę, która dzięki swoim prześwitom da efekt lekkości. Albo dopasujcie do siebie elementy ogrodzenia, które kończą się na różnej wysokości, bo niskie krzaczki nie będą zasłaniały górnej części.

Jak dopasować ogrodzenie do stylu ogrodu?

Czy wolicie nowoczesne, perfekcyjne przystrzyżone tuje i trawniczek? A może chcecie utrzymać jego naturalną nierówność i pozorny chaos? Romantyczne krzewy różane będą lepiej prezentowały się na przęsłach o obłych i falistych kształtach, a wystrzyżona tuja na tle prostego, nowoczesnego ogrodzenia lub takiego z geometrycznymi wzorami.

Czy ogrodzenie powinno wtapiać się w tło czy być główną ozdobą?

Dla utrzymania odpowiedniego klimatu powinniście wybrać odpowiedni gatunek i kolor drzewa, z jakiego zostało zrobione. Czy wolicie, żeby był jasny czy ciemny? Naturalny świerk, elegancki modrzew, a może coś egzotycznego? Naturalny czy zaimpregnowany na brązowo lub zielono?

Czym ogrodzić warzywniak przed zwierzętami?

Niewysoki drewniany płotek może przydać się do odgrodzenia warzywniaka, żeby nikt nie poczęstował się marchewką przed wami. Wśród elementów drewnianych ogrodzeń są też furtki i bramy, więc wejście nie będzie się odznaczać od reszty płotku.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 720

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *