Koszenie trawnika – czym, jak często i kiedy to robić?

Zadbany, gęsty i bujny trawnik to wizytówka każdego domu i ogrodu. Aby utrzymywać go w dobrym stanie przez cały sezon, trzeba włożyć w to nieco czasu i wysiłku. Należy nie tylko regularnie podlewać trawę, ale także systematycznie ją kosić i pielęgnować trawnik. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście koszenie. Warto dowiedzieć się, jak właściwie przeprowadzać tę czynność. Tylko przestrzegając kilku prostych zasad będziemy mogli bowiem cieszyć się gęstą, bujną trawą aż do później jesieni!

Jak często i kiedy należy kosić trawnik, aby pięknie rósł?

Koszenie trawnika to rutynowa czynność, którą wykonują praktycznie wszyscy posiadacze przydomowego trawnika. Niektórzy robią to w regularnych odstępach czasu, inni chwytają się za kosę spalinową lub kosiarkę dopiero wtedy, kiedy trawa jest już na tyle wysoka, że po prostu trzeba to zrobić. Warto mieć świadomość, że koszenie trawnika powinno być wykonywane systematycznie, w odpowiednich odstępach czasowych, zwłaszcza jeśli zależy nam na utrzymaniu go w dobrym stanie i efektownym wyglądzie.

Zasada jest prosta – trawę trzeba kosić przynajmniej raz w tygodniu! Należy przy tym skracać nie więcej niż połowę wysokości źdźbeł. Nie można także dopuścić do sytuacji, w której trawa urośnie na wysokość wyższą niż 8 cm – jej koszenie będzie bowiem problematyczne, a efekty mniej niż satysfakcjonujące. Lepiej więc przycinać trawnik częściej niż rzadziej. Regularne koszenie poprawia zagęszczenie trawnika, sprawia, że trawa rośnie lepiej, a także ogranicza rozwój chwastów.

Ważny jest także czas koszenia. Najkorzystniejsze dla rozwoju roślin jest przystąpienie do prac z rana lub wieczorem. Pierwsze koszenie po zimie powinno odbyć się natomiast wiosną, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Ostatnie warto przeprowadzić z kolei pod koniec października, w zależności od pogody i temperatury. Jeśli dopiero założyliśmy trawnik, pierwsze koszenie powinno odbyć się, kiedy trawa urośnie na wysokość ok. 8-10 cm. Źdźbła należy wtedy skrócić do ok. 6 cm, a po kilku dniach przyciąć je na docelową wysokość 3-4 cm.

Czym przycinać trawę? Kosiarka, nożyce, podkaszarka i kosy spalinowe w akcji

Podstawowym narzędziem przeznaczonym do przycinania trawnika jest oczywiście kosiarka. Warto zainwestować w zakup elektrycznej kosiarki zasilanej spalinowo lub akumulatorowo, która pomoże szybko i sprawnie przeprowadzić prace w przydomowym ogrodzie. Do koszenia na obrzeżach dobrze sprawdzi się podkaszarka, natomiast do wykonywania bardziej precyzyjnych prac nożyce do trawy.

Są jednak takie miejsca, w których uniwersalna kosiarka niekoniecznie dobrze sobie poradzi. Mowa tu szczególnie o terenie pełnym wzgórków i dołków. Jeśli zależy nam na skróceniu trawy także w takich częściach ogrodu, warto zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia – kosy spalinowe. Z jej pomocą świetnie poradzimy sobie także z wysoko rosnącą roślinnością. Kosy spalinowe pomogą także zatroszczyć się o estetyczny wygląd żywopłotu, a także pozwolą wygodnie i szybko przyciąć trawę w trudno dostępnych miejscach w ogrodzie, do których nie dostanie się kosiarka.

Redaktor Zewnętrzny
Redaktor Zewnętrzny
Artykuły: 66

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *