Decyzja o budowie domu podjęta, a pierwsze kroki prowadzą do ogłoszeń z ofertami działek budowlanych. Mniej więcej wiecie już, czego szukacie oraz jaki macie budżet. Pamiętajcie jednak, że cena działki w zakładanych przez Was widełkach powinna zmieścić się razem z kosztami jej kupna, bo to niestety nie są groszowe sprawy. Ile kosztuje notariusz w 2022 roku? A ile cały zakup działki?

A jeżeli nie wiecie jakiej działki szukacie, to ten wpis na pewno pomoże Wam w Waszych wyborach.

Za co zapłacicie

Do właściwej ceny działki należy doliczyć wynagrodzenie dla notariusza i agencji nieruchomości oraz opłaty sądowe i podatki. O ile opłaty sądowe mają stałe wartości, o tyle podatki zależą od ceny działki, a wynagrodzenia od Waszej indywidualnej umowy.


Wszystkie opłaty uiszczamy u notariusza. To on następnie zgłasza zmiany do sądu, aby zmieniono wpis o nowym właścicielu w księdze wieczystej oraz płaci nasz podatek od czynności cywilnoprawnych. Pamiętajcie zabrać ze sobą gotówkę! O ile sprzedającemu w dzisiejszych czasach płaci się przelewem, o tyle kancelarie notarialne często przyjmują tylko gotówkę.

 

A tutaj znajdziecie listę wszystkich opłat przy zakupie nieruchomości w 2021 roku:

Za co płacimyzależy od ceny działkistała kwota
Podatek od czynności cywilnoprawnych2% od wartości działki
Taksa notarialnamaksymalne kwoty:
powyżej 10 tys. zł do 30 tys. zł: 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tys. zł;
powyżej 30 tys. zł do 60 tys. zł: 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys. zł;
powyżej 60 tys. zł do 1000 tys. zł: 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;
VAT od taksy notarialnej23% taksy notarialnej
Odpis aktu notarialnego6 zł od każdej rozpoczętej strony
Agencja nieruchomościok. 3-5% wartości działki
VAT od agencji nieruchomości23% wynagrodzenia dla agencji nieruchomości
Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej60 zł
Opłata sądowa za wpis w księdze wieczystej200 zł
Opłata sądowa za wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej100 zł

 

Takich opłat możecie się spodziewać przy zakupie działki za gotówkę. Jeżeli jednak skorzystacie z kredytu, obok jego kosztu, wyskakują kolejne opłaty:

Podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki na rzecz banku udzielającego kredytu0,1% kwoty zabezpieczonej wierzytelności
Opłata sądowa za wpis w księdze wieczystej o hipotece200zł

 

Te koszty nie zmieniły się od 2018 roku, czyli odkąd opublikowaliśmy pierwszą wersję tego artykułu.

Kto płaci?

Jeżeli nie zostało inaczej ustalone, wszystkie koszty pokrywacie Wy, czyli kupujący. Czasem jednak, w ramach negocjacji, możecie uzgodnić ze sprzedającym, że on opłaci podatek albo taksę notarialną, netto lub brutto. Te ustalenia zależą tylko i wyłącznie od ustaleń pomiędzy sprzedającym a kupującym. Czyli jeżeli przy ustalaniu ceny działki nikt o tym nic nie wspominał, wszystkie koszty pokrywacie Wy.

Jak zmniejszyć koszty przy zakupie działki?

Im niższa cena działki, tym niższy koszt jej zakupu. Zaoszczędzić można kupując bezpośrednio od właściciela, czyli unikając opłaty dla agencji nieruchomości. Można również znaleźć notariusza z konkurencyjnymi stawkami, ponieważ te powyżej, to maksymalne kwoty określone w ustawie. Prawo mówi, że te opłaty nie mogą być wyższe, ale Wy możecie poszukać notariusza, u którego byłyby bardziej atrakcyjne.

 

 

Źródło:
Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 sierpnia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej

 

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022
Photo by Fabian Blank on Unsplash
poprzedni post
następny post

Ola i Grzegorz

Witaj na naszym blogu o budowie domu! Nazywamy się Ola i Grzegorz, mamy synka i psa. Oboje skończyliśmy trzydziestkę, ale dopiero kiedy kupiliśmy sobie telewizor, poczuliśmy, że teraz to już naprawdę jesteśmy dorośli. Na tym blogu chcielibyśmy przejść z Tobą kolejno przez wszystkie etapy budowy domu. Pokażemy Ci, w jaki sposób my podejmujemy te wszystkie małe decyzje, które składają się na wielką budowę. Chcielibyśmy, żebyśmy tutaj razem nauczyli się tego wszystkiego, co trzeba wiedzieć, aby nie wybudować swojego pierwszego domu dla wroga.

1 komentarz

CEGLA-CIETA.PL · 30 kwietnia 2021 o 10:38

Dziękuję za interesujący artykuł i pozdrawiam ludzi z branży! Marek

Możliwość komentowania została wyłączona.