Decyzja o budowie domu podjęta, a pierwsze kroki prowadzą do ogłoszeń z ofertami działek budowlanych. Mniej więcej wiecie już, czego szukacie oraz jaki macie budżet. Pamiętajcie jednak, że cena działki w zakładanych przez Was widełkach powinna zmieścić się razem z kosztami jej kupna, bo to niestety nie są groszowe sprawy. Ile kosztuje notariusz? A ile cały zakup działki? To zależy od Was!

A jeżeli nie wiecie jakiej działki szukacie, to ten wpis na pewno pomoże wam w waszych wyborach.

Za co zapłacicie

Do właściwej ceny działki należy doliczyć wynagrodzenie dla notariusza i agencji nieruchomości oraz opłaty sądowe i podatki. O ile opłaty sądowe mają stałe wartości, o tyle podatki zależą od ceny działki, a wynagrodzenia od Waszej indywidualnej umowy.


Wszystkie opłaty uiszczamy u notariusza. To on następnie zgłasza zmiany do sądu, aby zmieniono wpis o nowym właścicielu w księdze wieczystej oraz płaci nasz podatek od czynności cywilnoprawnych. Pamiętajcie zabrać ze sobą gotówkę! O ile sprzedającemu w dzisiejszych czasach płaci się przelewem, o tyle kancelarie notarialne często przyjmują tylko gotówkę.

 

A tutaj znajdziecie listę wszystkich opłat przy zakupie nieruchomości w 2018 roku:

Za co płacimy zależy od ceny działki stała kwota
Podatek od czynności cywilnoprawnych 2% od wartości działki
Taksa notarialna maksymalne kwoty:
powyżej 10 tyś zł do 30 tyś zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tyś zł;
powyżej 30 tyś zł do 60 tyś zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tyś zł;
powyżej 60 tyś zł do 1000 tyś zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tyś zł;
VAT od taksy notarialnej 23% taksy notarialnej
Odpis aktu notarialnego 6 zł od każdej rozpoczętej strony
Agencja nieruchomości ok. 3-5% wartości działki
VAT od agencji nieruchomości 23% wynagrodzenia dla agencji nieruchomości
Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej 60zł
Opłata sądowa za wpis w księdze wieczystej 200zł
Opłata sądowa za wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej 100zł

 

Takich opłat możecie się spodziewać przy zakupie działki za gotówkę. Jeżeli jednak skorzystacie z kredytu, obok jego kosztu, wyskakują kolejne opłaty:

Podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki na rzecz banku udzielającego kredytu 0,1% kwoty zabezpieczonej wierzytelności
Opłata sądowa za wpis w księdze wieczystej o hipotece 200zł

 

Kto płaci?

Jeżeli nie zostało inaczej ustalone, wszystkie koszty pokrywacie Wy, czyli kupujący. Czasem jednak, w ramach negocjacji, możecie uzgodnić ze sprzedającym, że on opłaci podatek albo taksę notarialną, netto lub brutto. Te ustalenia zależą tylko i wyłącznie od ustaleń pomiędzy sprzedającym a kupującym. Czyli jeżeli przy ustalaniu ceny działki nikt o tym nic nie wspominał, wszystkie koszty pokrywacie Wy.

Jak zmniejszyć koszty przy zakupie działki?

Im niższa cena działki, tym niższy koszt jej zakupu. Zaoszczędzić można kupując bezpośrednio od właściciela, czyli unikając opłaty dla agencji nieruchomości. Można również znaleźć notariusza z konkurencyjnymi stawkami, ponieważ te powyżej, to maksymalne kwoty określone w ustawie. Prawo mówi, że te opłaty nie mogą być wyższe, ale Wy możecie poszukać notariusza, u którego byłyby bardziej atrakcyjne.

 

 

Źródło:
Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej

 

Photo by Fabian Blank on Unsplash
poprzedni post
następny post
Kategorie: Kupno działki

dodaj komentarz