Oświetlenie do łazienki powinno być zarówno funkcjonalne, jak i ładne oraz pasujące do danego wnętrza. Lampy w małych i dużych salonach kąpielowych pełnią wiele funkcji: pomagają w dbaniu o higienę czy wykonywaniu makijażu, wyznaczają łazienkowe strefy oraz zapewniają bezpieczeństwo. Zobacz, jak może wyglądać prawidłowo oświetlona łazienka.
Dobrze doświetlone wnętrze, czyli pięć typów oświetlenia w łazience
Każda dobrze zaprojektowana łazienka powinna zawierać kilka typów oświetlenia. W ten sposób spełni wszystkie potrzeby dorosłych mieszkańców. Lampy łazienkowe dzieli się przeważnie na pięć grup.
- Funkcjonalne — pomagające przy wykonywaniu czynności, m.in. myciu zębów i twarzy czy nakładaniu makijażu. Najodpowiedniejsze będą kinkiety przy lustrze.
- Ogólne — bazujące na rozproszonym świetle, które ma rozświetlać równomiernie całą powierzchnię. Są to lampy sufitowe (krótkie żyrandole bądź żyrandole liniowe) oraz światła wpuszczane w sufit (oczka podtynkowe) i plafony.
- Akcentujące — mają one za zadanie podkreśllić wybrany przedmiot lub fragment przestrzeni. Charakterystyczne dla tego rodzaju lamp jest skupiona wiązka światła. Niewielkie reflektory mogą rzucać światło na obraz czy tapetę.
- Dekoracyjne — celem włączania takich lamp jest udekorowanie przestrzeni. Najlepszym oświetleniem dekoracyjnym do łazienek są listwy i taśmy LED, także z opcją wielokolorową (RGB). Oświetlenie LED może znaleźć się pod prysznicem, wokół wanny i w środku małych wnęk.
- Dyżurne — zazwyczaj znajdują się one na zewnątrz pomieszczenia. W przypadku łazienki mogą być to lampki korytarzowe, które zapalają się w razie potrzeby: to zasługa czujników ruchu. Nocna „wycieczka” do łazienki będzie prosta i bezpieczna.
Oświetlenie łazienkowe — proporcjonalna liczba lamp
Wspomniane typy oświetlenia do łazienki powinny zaistnieć we wnętrzu w określonych proporcjach:
- lampy ogólne (żyrandole, plafony, oczka podtynkowe) zajmują 50%;
- oświetlenie funkcjonalne (kinkiety) stanowią 30% wszystkich lamp w pomieszczeniu;
- 15% to oświetlenie akcentujące, które w łazienkach przybiera formę małych reflektorów;
- pozostałe 5% ma za zadanie ozdobić łazienkę za pomocą światła — przydatne będą tu taśmy z diodami LED bądź RGB. W luksusowych łazienkach spotykasz też podświetlane szklane półki lub kamień — w roli obudowy wanny.
Oświetlenie do łazienki — najważniejsze parametry
Ważnym parametrem w kontekście oświetlania łazienki jest temperatura barwowa światła, wyrażana w kelwinach (K). Rekomenduje się, aby w pomieszczeniu przeznaczonym do dbania o higienę żarówki miały chłodną barwę światła, czyli z przewagą koloru niebieskiego. Doskonałym wyborem będą świetlówki mające 4000–5000 K. Intymną i romantyczną atmosferę mogą zapewnić zwykłe świece, emitujące ciepłe światło.
Innym istotnym parametrem jest IP — Współczynnik Ochrony (ang. Ingress Protection). Towarzyszą mu dwie cyfry — pierwsza dotyczy ochrony przed ciałami stałymi, a druga przed cieczami. Obudowy IP44 wyróżniają się szczelnością i posiadają specjalne uszczelki. Z kolei produkty z kategorii IP65 całkowicie chronią przed strumieniami wody, a IP67 oraz IP68 wyróżniają się szczelnością nawet przy pełnym zanurzeniu.
Ważną kwestią do rozważenia będzie również liczba lumenów (lm), która odpowiada za to, czy łazienka jest właściwie doświetlona strumieniami światła. Przyjmuje się, że łączna liczba lumenów ze wszystkich źródeł światła w tym pomieszczeniu wynosi 300–500. Ta wartość znajduje się na opakowaniu każdej sklepowej żarówki.
Oświetlenie łazienki — jak dobrać lampy do stylu wnętrza?
W funkcjonalnym i ładnym wnętrzu lampy współgrają ze stylem aranżacji. Nie inaczej jest w przypadku łazienki. Z wystrojem glamour współgrają wszystkie lampy, które zostały wzbogacone kryształkami (żyrandole bądź kinkiety), ale także oświetlenie LED i kuliste klosze ze złotymi elementami.
Oświetlenie punktowe i geometryczne klosze spodobają się miłośnikom stylu nowoczesnego.
Wielbiciele estetyki rodem ze Skandynawii powinni postawić na drewniane modele lamp wiszących — to kwintesencja przytulności. Równie dobrym wyborem w sporych skandynawskich pokojach kąpielowych będzie lampa stojąca na szafce z tkaninowym kloszem.
Industrialne łazienki wzbogacą natomiast dwa rodzaje oświetlenia: żarówki na kablach bez osłon czy modele Edisona na drewnianych i betonowych podstawach lub w metalowych klatkach.
Ostatnia propozycja obejmuje łazienki w stylu boho, w których dominują naturalne materiały. Klosze z wikliny bądź bambusa zmienią łazienkę w balijskie SPA.
Artykuł sponsorowany