Podnośniki nożycowe są doskonałą alternatywą dla rusztowań i drabin. Są mobilne, stabilne i pozwalają na pracę w nawet najtrudniejszych warunkach. Obecnie takie maszyny można kupić zarówno w nowej, jak i używanej wersji. O czym warto pamiętać, decydując się na sprzęt z drugiej ręki?
Stan metalowych elementów podnośnika używanego
Kupując podnośnik używany, warto obejrzeć jego konstrukcję. Dobrze skupić się na elementach metalowych. Ważne są zarówno spawy, jak i ślady korozji. Na usterki często wskazują też odpryski farby, które mogą świadczyć o rdzy rozwijającej się pod warstwą preparatu lub niedawno wykonanych naprawach.
Stan mechanizmu podnoszenia podnośnika używanego
Najważniejszym układem podnośnika jest ten odpowiedzialny za podnoszenie kosza. Przed zakupem warto więc sprawdzić siłowniki hydrauliczne oraz mechanizm nożycowy. Niepokojące mogą być luzy w połączeniach czy wycieki. Często naprawa takich usterek jest bardzo kosztowna.
Warto zwrócić uwagę również na stan węży hydraulicznych, zbiorników na olej i pomp. Najlepiej uruchomić maszynę i ocenić, czy nie wydaje niepokojących dźwięków, a podczas podnoszenia nie wyciekają z niej płyny.
Stan układów elektrycznych podnośnika używanego
Kupując podnośnik nożycowy używany, warto skupić się też na elektryce. Najlepiej skontrolować kable i złącza, akumulator oraz panel sterowania. Ewentualne błędy na wyświetlaczu często są sygnałem, że z maszyną dzieje się coś złego i w kolejnych tygodniach może potrzebować naprawy.
Stan opon podnośnika używanego
Opony są elementem eksploatacyjnym i naturalnie zużywają się po maksymalnie kilku latach. Z tego powodu w sytuacji, gdy maszyna jest sprzedawana w atrakcyjnej cenie, ale jej ogumienie jest już zniszczone, nie trzeba się tym martwić. Jeśli jednak sprzęt jest wystawiony w standardowej cenie rynkowej, ale jego opony wymagają niezwłocznej wymiany, warto zastanowić się nad opłacalnością transakcji. Jeden egzemplarz może bowiem kosztować nawet 3000 zł.
Dokumentacja podnośnika nożycowego używanego
Podnośniki nożycowe używane (dostępne m.in. na stronie https://gizo.pl/uzywane/uzywane-podnosniki-nozycowe/) muszą mieć też kompletną dokumentację. Znajdują się w niej informacje na temat konserwacji i wszystkich wykonanych napraw. Takie dokumenty dają potencjalnemu nabywcy wgląd w dokładną historię urządzenia i pozwalają ocenić, czy zakup się opłaca. Są też wymagane przez prawo.
– Brak dokumentacji powoduje poważne problemy w trakcie kontroli UDT. Jest to duża komplikacja również w momencie, gdy nadejdzie konieczność wykonania corocznego przeglądu. Z tego powodu trzeba dopilnować, by sprzedawca wraz z maszyną przekazał wszystkie dotyczące jej dokumenty – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej podnośniki używane i nowe.
Test podnośnika używanego przed zakupem
Podnośnik używany powinien zostać przetestowany przed zakupem. Wskazane jest jego uruchomienie i posłuchanie, jak pracują wszystkie najważniejsze układy. Warto przejechać się maszyną, a także kilkukrotnie podnieść i opuścić kosz. Sprzęt należy sprawdzić pod kątem ewentualnych wycieków, drgań i nadmiernych hałasów. Najlepiej, by test wykonywał profesjonalny operator – taka osoba nie tylko dysponuje uprawnieniami do kierowania podnośnikiem, lecz także szeroką wiedzą na temat funkcjonowania tego typu maszyn.