Mieszkanie dla Młodych a budowa domu

Dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych nie dotyczą jedynie mieszkań kupowanych u deweloperów. W programie MdM uwzględnieni zostaliśmy również my – sami budujący swój własny, pierwszy dom.

Osoby budujące swój dom w ramach MdM mogą otrzymać zwrot podatku VAT na część kupionych przez siebie materiałów budowlanych, jeżeli spełniają określone warunki. Pamiętajcie, że dotyczy to tylko materiałów, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku  7%, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT, a które spisane są w wykazie materiałów budowlanych opublikowanym tutaj. W sumie można otrzymać maksymalnie 33 tyś zł zwrotu. Po skończonej budowie złóż wniosek w Urzędzie Skarbowym wraz z kopiami zgromadzonych faktur i kopią pozwolenia na budowę, a zwrot podatku z tych faktur otrzymasz najpóźniej w ciągu pięciu miesięcy. Będzie akurat na kolejne meble i dodatki do nowego domu! Pamiętaj, że wniosek można złożyć tylko raz, czyli musisz zawrzeć w nim wszystkie faktury z budowy swojego domu, z których możesz i chcesz otrzymać zwrot podatku VAT. Wniosek nie może być złożony później niż 31 grudnia roku, w którym skończyliście budowę.

MdM na budowę domu – jakie warunki trzeba spełnić?

Z programu możecie skorzystać, jeżeli spełniacie wszystkie poniższe:

  • otrzymaliście pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2014,
  • budujecie sami systemem gospodarczym – czyli faktury na materiały budowlane są imiennie na Was jako inwestora. Te faktury właśnie składacie wraz z wnioskiem i to z nich zwracany jest VAT. Pierwsza faktura nie może być datowana wcześniej niż dzień otrzymania pozwolenia na budowę, a ostatnia musi być wystawiona nie później niż 30 września 2018 roku;
  • jeżeli byliście małżeństwem w tym samym roku kalendarzowym, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę, to przynajmniej jedno z Was miało wtedy mniej niż 36 lat, a jeżeli inwestor zaczynał jako singiel, to on musiał mieć wtedy mniej niż 36 lat;
  • w momencie wydania pozwolenia na budowę singiel lub żadne z małżonków nie posiadało żadnej nieruchomości, która jest lokalem mieszkalnym (dom, mieszkanie) i nie mieliście udziałów ani spółdzielczego prawa własności w żadnym takim lokalu. Posiadanie działki (czyli na przykład tej, na której budujecie dom), nie wyklucza Was z programu.
  • powierzchnia użytkowa domu nie może być większa niż 100 m2. Do powierzchni użytkowej nie wlicza się powierzchni garażu, kotłowni, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, strychów i piwnic. Spiżarnia, schody czy korytarz już są powierzchnią użytkową. Sprawdź tabelkę na końcu!

Budowa domu z MdM dla rodzin z co najmniej 3 dzieci

Trochę mniej restrykcyjne warunki dotyczą większych rodzin, czyli tych, które w dniu wydania pozwolenia na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy miały na wychowaniu przynajmniej 3 dzieci. Jeżeli się do nich zaliczacie, to:

  • nie dotyczy Was ograniczenie wiekowe – możecie skorzystać ze zwrotu w każdym wieku;
  • możecie posiadać już inny dom czy mieszkanie;
  • maksymalna powierzchnia użytkowa budowanego domu zwiększa się do 110m2.

Powierzchnia użytkowa w programie MdM

Gdy budujecie dom, jego powierzchnia użytkowa nie może być większa niż 100m2 (jeżeli w dniu wydania pozwolenia na budowę macie maksymalnie 2 dzieci) lub 110m2 (jeżeli w dniu wydania pozwolenia na budowę macie 3 dzieci i więcej). Sprawdź, jak obliczyć powierzchnię użytkową w swoim projekcie:

Nazwa pomieszczenia Czy wlicza się do powierzchni użytkowej w rozumieniu ustawy?
Pokój Tak
Kuchnia Tak
Spiżarnia Tak
Przedpokój Tak
Alkowa Tak
Hol lub korytarz Tak
Łazienka Tak
Balkon lub taras lub loggia Nie
Antresola Nie
Szafa w ścianie Nie
Schowek w ścianie Nie
Pralnia Nie
Suszarnia Nie
Wózkownia Nie
Strych Nie
Piwnica Nie
Komórka przeznaczona do przechowywania opału Nie
Garaż Nie
Kotłownia lub pomieszczenie, w którym znajduje się
urządzenie grzewcze
Nie
Klatka schodowa ? Schody wewnętrzne Tak
Inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania Tak

Popularna w dzisiejszych czasach garderoba nie została bezpośrednio ujęta w przepisach, ale można wywnioskować, że jeżeli jest to dodatkowy pokój – wlicza się do powierzchni użytkowej, a jeżeli jest schowkiem w szafie – nie wlicza się do powierzchni użytkowej.

Źródła, z których korzystałam przy tworzeniu tego podsumowania:

  • rządowa strona informacyjna o programie MdM
  • strona internetowa Ministerstwa Infrastruktury
  • ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
  • wyjaśnienie terminu powierzchni użytkowej w rozumieniu ustawy – strona Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa
  • wykaz materiałów budowlanych branych pod uwagę w programie MdM – strona Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Jeżeli znajdziecie jakieś nieścisłości lub macie inne doświadczenia w staraniu się o zwrot podatku w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, dajcie mi proszę znać w komentarzu poniżej!

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4768

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *