Skąd wziąć pieniądze na budowę domu? 8 praktycznych rad

Koszty budowy domu lub zakupu mieszkania to dla większości z nas największa inwestycja w życiu. Każdy inwestor na początku swojej drogi powinien zastanowić się skąd wziąć pieniądze na budowę domu albo na zakup mieszkania. Okazuje się, że na budżet budowy można zbierać z różnych źródeł. Przeczytaj skąd wziąć pieniądze na dom i jak my to zrobiliśmy.

Dzisiaj chcielibyśmy Ci pokazać najpopularniejsze sposoby na zbieranie pieniędzy na budowę domu. Podzielimy się też naszymi doświadczeniami i rozwiązaniami, które my stosujemy, żeby zarobić na budowę naszego domu.

Pokażemy Ci jednak te sposoby, które według nas są moralne, bezpieczne i pewne. Nie wierzymy w „okazyjne” biznesy i szybkie pożyczki. Nie marnujemy pieniędzy na loterie lub u bukmachera. Nie liczymy na spadek lub na to, że ktoś po prostu da nam pieniądze na budowę.

Nasz plan pt. jak sfinansować budżet budowy domu opiera się na dywersyfikowaniu przychodów – czyli pozyskiwaniu pieniędzy z wielu źródeł i zarabianiu w różnych miejscach na raz.

Cały artykuł podzieliliśmy na dwie części. Dzisiaj pokażemy Wam pierwsze 4 rozwiązania, a w następnym artykule kolejne 4.

Oto sposoby i miejsca, w których warto poszukać okazji na zebranie pieniędzy na budowę swojego domu:

1. Dodatkowa praca

Oprócz stałej pracy na etacie możesz znaleźć też dodatkowe zlecenia. Najpierw ustal, jakie usługi możesz zaoferować – co już potrafisz, jesteś w stanie zrobić sam i kiedy znajdziesz na to czas. Przejrzyj oferty na portalach pracy dla freelancerów, zamieść ogłoszenie na grupie Facebookowej swojej okolicy, popytaj znajomych czy nie poszukują kogoś do pomocy.

Możesz wieczorami lub w weekendy robić dodatkowe zlecenia z dziedziny, którą zajmujesz się na co dzień. Możesz wybrać coś diametralnie innego, żeby odpocząć od dziennej pracy (np. zająć się pracą fizyczną, jeżeli na co dzień siedzisz za biurkiem). Możesz też nauczyć się czegoś nowego (np. przypomnieć sobie zakres materiału ze swojego ulubionego szkolnego przedmiotu i oferować korepetycje).

Możesz też sam stworzyć sobie miejsce pracy, czyli rozpocząć własny biznes. Zastanów się, czy Twoje hobby może stać się źródłem dochodu? To świetny sposób na realizowanie siebie i swoich marzeń, a równocześnie na dorabianie takich kwot, na jakie pozwala Ci czas poza etatową pracą.

Dla nas tym sposobem jest właśnie prowadzenie naszego bloga. Naszymi artykułami i udostępnianymi szablonami pomagamy młodym rodzinom zbudować ich pierwszy dom. To nasze hobby, któremu poświęcamy wolny czas wtedy, gdy go mamy. Wiadomości od naszych czytelników dodają nam siły i motywacji do dalszego działania! Drobne kwoty, które udaje nam się przy okazji dorobić, zasilają budżet naszej budowy.

Ciekawym sposobem na dodatkowy zarobek jest tzw. dochód pasywny. Ogólnie mówiąc polega to na wykonaniu pracy, z której po jej zakończeniu nadal otrzymuje się przychody. Najbardziej znanym sposobem jest wynajmowanie mieszkania, ale może to być też coś, co nie będzie wymagać od Ciebie aż tak dużej inwestycji. Fajnym pomysłem jest stworzenie produktu, który można później sprzedawać – napisanie książki, nagranie podcastu lub filmów.

Istnieje mnóstwo sposobów na dodatkowy zarobek, a każdy z nich jest dokładnie opisany w internecie. Żeby dowiedzieć się więcej, poszukaj blogów i portali internetowych, które piszą o pracy freelancera i dochodzie pasywnym.

2. Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy sposób na zdobycie pieniędzy na budowę domu. Wydaje się też najprostszy – wystarczy płacić ratę i spokojnie się budować. Jednak wszyscy dobrze wiemy, że pożyczając pieniądze od banku często trzeba oddać dwa razy więcej. Jeżeli poświęcisz więcej uwagi zaciąganiu swojego kredytu, trochę podszkolisz się w tym temacie i zminimalizujesz koszty kredytu, będziesz musiał oddać „tylko” o ⅓ więcej niż pożyczałeś.

Jak widzisz mądrze i świadomie zaciągnięty kredyt hipoteczny to źródło kolejnych oszczędności. Pożyczając 300 tys. zł będziesz musiał oddać od 420 544 zł do 568 243 zł (1) – zależnie od tego, jaką ofertę wybierzesz. Różnica między najlepszą a najgorszą ofertą to aż 147 699 zł!

Dlatego my przed wzięciem kredytu zdecydowaliśmy się sami zorientować w zasadach ich działania. Czytaliśmy artykuły i książki o finansach osobistych oraz przerobiliśmy kurs „Kredyt hipoteczny krok po kroku” Marcina Iwucia. Dzięki niemu udało nam znaleźć najlepszą i najtańszą dla nas ofertę kredytu. Jeżeli też planujesz kredyt hipoteczny, koniecznie sprawdź ten kurs tutaj:

Przez to, że mieliśmy już podstawową wiedzę na temat hipoteki, nie daliśmy się oszukać pierwszemu lepszemu pośrednikowi kredytowemu. Wiedzieliśmy, jak wybrać pośrednika, na co zwrócić uwagę i jak współpracować z taką osobą, żeby otrzymać najlepszą ofertę. Gdybyśmy zdecydowali się na pierwsze oferty, jakie dostaliśmy, stracilibyśmy mnóstwo pieniędzy!

Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie prosty formularz, gotowy do druku, w którym znajdziecie pytania do kandydata na Waszego pośrednika kredytowego. Pobierzcie i wydrukujcie, zadajcie te pytania przy wstępnej rozmowie, a odpowiedzi wpiszcie w formularzu. W ten sposób ocenisz, który z rozważanych przez Ciebie pośredników jest najbardziej godny zaufania i który znajdzie najlepszą ofertę dla Ciebie, a tą, która ma najwyższą prowizję dla niego!

3. Dotacje do budowy

W swoim budżecie weź też pod uwagę dotacje do budowy domu. Możesz je uzyskać od urzędu gminy lub miasta, urzędu marszałkowskiego, ministerstwa, Unii Europejskiej lub nawet fundacji i przedsiębiorstw. Mogą to być na przykład dofinansowania do zbiorników na wodę (z WFOŚiGW), paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła (z NFOŚiGW). Mogą to być też kredyty na warunkach jeszcze lepszych, niż zwykły kredyt hipoteczny.

Większe programy, jak odliczenie podatku VAT na materiały budowlane lub Mieszkanie dla Młodych już niestety nie są kontynuowane. Jednak tymi mniejszymi też można podreperować budżet budowy, więc warto zapytać o nie w lokalnym urzędzie lub poszukać ich w internecie.

4. Stypendia i granty

Ten sposób pewnie nie przyszedł Ci do głowy. Uczelnia kojarzy się ze zdobywaniem wiedzy, a nie pieniędzy. Jednak stypendium na uczelni to też może być Twoje dodatkowe źródło dochodu, a dodatkowo dużo się nauczysz i zdobędziesz nowe kompetencje! 

Zastanów się więc jaki stopień i kierunek studiów pozwoliłby Ci rozwinąć Twoją karierę. Poszukaj szkół, które je oferują. Może wolisz, żeby uczelnia nie była z tych najbardziej wymagających i żeby łatwo było Ci na nią dojechać? Przecież pracując i budując dom nie będziesz w stanie poświęcać na naukę aż tak dużo czasu. Następnie poznaj stypendia i wymagania, które trzeba spełnić, aby je dostać.

Zauważ, że naukę możesz rozpocząć też na urlopie macierzyńskim i wychowawczym.

5. Oszczędności

Najprostszym sposobem jest oszczędzanie konkretnej kwoty miesięcznie. Podsumuj swoje miesięczne dochody i wydatki, i zdecyduj ile możesz co miesiąc odkładać na oddzielne konto oszczędnościowe. Im większe są Twoje zarobki, tym większy może to być procent Twojej pensji. Ważne, żeby była to stała kwota, którą zawsze odkładasz zaraz po otrzymaniu wypłaty.

Jeżeli planujesz w przyszłości kredyt hipoteczny, już teraz zacznij odkładać tyle, na ile szacujesz swoją ratę. To genialny sposób, który pomoże Ci przekonać się, czy jesteś w stanie finansowo udźwignąć kredyt, a przy okazji odłożyć na wkład własny!

My na początku próbowaliśmy odkładać to, co zostało nam na koncie na koniec miesiąca. Zbyt często jednak okazywało się, że nic nie zostało! Dlatego potem odkładaliśmy na oddzielne konto zaraz po wypłacie. Na początku była to mała suma (np. 100 zł), a gdy okazywało się, że udało nam się przeżyć miesiąc bez tej stówki w portfelu, zwiększaliśmy odkładaną kwotę.

Kolejnym sposobem jest zmniejszenie kosztów stałych i odkładanie tego, co udało się w ten sposób zaoszczędzić. Zadzwoń do dostawcy prądu, gazu, internetu, kablówki, telefonu i zapytaj o lepszą ofertę. Może okazać się, że jeżeli zgodzisz się podpisać umowę na dłuższy okres, możesz płacić niższą kwotę miesięcznie. A może warto rozważyć ofertę konkurencji? Naszym znajomym udało się zmienić prywatny żłobek na publiczne przedszkole, a inni zrezygnowali z samochodu i kosztów z nim związanych. Każdą zaoszczędzoną w ten sposób złotówkę od tego momentu co miesiąc przelewaj na konto oszczędnościowe.

Następną formą oszczędzania, którą my z powodzeniem stosujemy, jest odkładanie prezentów, które dostajemy w formie kopertowej. Pilnujemy, żeby każda stówka od babci na urodziny lądowała na koncie oszczędnościowym.

W ten sam sposób odkładamy podwyżki od naszych pracodawców. Od czasu, kiedy podjęliśmy decyzję o budowie domu, minęło już 6 lat. Przez ten czas większość premii i bonusów przelewaliśmy na konto z oszczędnościami. Każda stówka podwyżki natomiast zwiększała kwotę na dom odkładaną przez nas co miesiąc.

Właściwie tylko dodatki i nagrody z pracy etatowej wydawaliśmy na przyjemności. W ten sposób świętowaliśmy nasze zawodowe sukcesy i robiliśmy małe wakacje od tak zawziętego oszczędzania na budowę.

Następnym sposobem na oszczędzanie jest zmniejszanie kosztów życia. Wiele młodych rodzin właśnie dlatego mieszka tymczasowo u rodziny, żeby czynsz za wynajem oddzielnego mieszkania odłożyć właśnie na budowę domu.

My rozważaliśmy tymczasowe przeprowadzenie się poza miasto, gdzie koszty życia są znacznie mniejsze. Wtedy dojeżdżalibyśmy do pracy w centrum, która była wyżej płatna niż ta, którą znaleźlibyśmy obok domu. Zarabianie w mieście, a wydawanie na wsi – w ostatnich czasach, gdy praca zdalna stała się tak popularna, jest to jeszcze łatwiejsze do zrobienia!

6. Darowizny

Wielu młodych inwestorów dostaje od rodziny coś na start. Najczęściej jest to działka pod budowę, mieszkanie po dziadkach lub oszczędności na wkład własny. Rodzina też angażuje się w budowę na bieżąco, na przykład kupując jakieś materiały lub pomagając własnoręcznie.

Namawiamy Was jednak – nie opierajcie finansowania swojej budowy na nieswoich pieniądzach. Może się przecież okazać, że rodzina nie może Wam przekazać obiecanego prezentu, bo ich sytuacja się zmieniła. Liczcie tylko na to, co już macie i co możecie sami zarobić. Darowizny bierzcie pod uwagę w budżecie tylko jako miłe niespodzianki, które, miejmy nadzieję, zniwelują niespodziewane koszty na budowie.

Pamiętaj też, żeby darowizny zgłaszać do urzędu skarbowego. W wielu sytuacjach nie trzeba od nich płacić podatków. Jeżeli natomiast zapomnisz je zgłosić, US może zafundować Ci kontrolę po kupnie lub wybudowaniu domu.

7. Edukacja finansowa

Ostatnim, ale najważniejszym dla nas sposobem jest ogarnięcie swoich finansów osobistych. Z tego artykułu już na pewno widzisz, że my swoje decyzje finansowe podejmujemy świadomie i strategicznie. Nie jest to wiedza tajemna, łatwo ją zdobyć, trochę trudniej wprowadzić w życie. Naprawdę warto przyjrzeć się swoim obecnym finansom, planować wydatki, zwiększać przychody i wiedzieć, jak i gdzie można oszczędzać.

My zaczęliśmy przywiązywać uwagę do naszych finansów właśnie wtedy, gdy podjęliśmy decyzję o budowie domu. Wiedzieliśmy, że nie możemy rozpocząć tak dużej inwestycji, nic wcześniej nie wiedząc o kredytach, ubezpieczeniach czy sposobach oszczędzania krótko- i długoterminowego. W ogarnięciu tego wszystkiego i przygotowaniu naszego domowego budżetu do kredytu hipotecznego pomogła nam książka „Finansowy Ninja” Michała Szafrańskiego (kliknij). Jeżeli jeszcze jej nie znasz, a chcesz budować dom, koniecznie ją przeczytaj!

8. Inwestycja w siebie

Skoro już mówimy o nauce – inwestycja w siebie, swoje kompetencje i karierę to świetny sposób na zwiększenie swojego dochodu!

Zastanów się, co musisz umieć, aby awansować lub znaleźć lepszą pracę w swoim zawodzie. Poszukaj ofert pracy w portalach internetowych, aby zorientować się w sytuacji na rynku. A może nawet zapytaj szefa co możesz zrobić, żeby dostać awans i podwyżkę?

W dobie internetu wielu rzeczy możesz nauczyć się w domu, czasami nawet z bezpłatnych artykułów lub niedrogich kursów online. A może warto przeczytać kilka książek lub posłuchać podcastów, aby się zainspirować do nauki?

Jeżeli z czasem zaczniesz zarabiać więcej, możesz podzielić budowę na etapy i budować dom bez kredytu lub wcześniej spłacić kredyt hipoteczny. Możesz też budować dom powolutku, zarabiając na kolejne etapy. Będziesz mieć wtedy też więcej czasu, który możesz poświęcić karierze.

Jeżeli też zbierasz pieniądze na budowę domu lub kupno mieszkania – zapisz się na nasz newsletter o kredycie hipotecznym! W pięciu mailach, które będziesz otrzymywać co tydzień, opiszemy to, co trzeba wiedzieć, żeby znaleźć najlepszą i najtańszą ofertę kredytu hipotecznego dla siebie.

A jest o co walczyć – w kwietniu 2021 różnica między najtańszą a najdroższą ofertą kredytu hipotecznego na 30 lat, 300 000 zł, raty równe, 20% wkładu własnego wyniosła:

155 269 zł.

Natomiast różnica między pierwszą a drugą najtańszą ofertą (dla kredytu o tych samych parametrach) wyniosła:

4 327 zł.

Źródła

  1. Ranking kredytów hipotecznych w marcu 2021 – Marcin Iwuć. Obliczenia dla kredytu na 300 tys. zł, na 30 lat, raty równe, 20% wkładu własnego
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 722

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *