Jak zaprojektować swój inteligentny dom? Praktyczny poradnik

Okazuje się, że każdy może sam zrobić projekt inteligentnego domu. Czytając o elementach takiej instalacji w naszych poprzednich artykułach już wiecie, co chcielibyście zainstalować w swoim domu i czym moglibyście sterować za pomocą aplikacji mobilnej lub paneli dotykowych. My tworzenie projektu swojego inteligentnego domu zrobiliśmy przechodząc z jednego pomieszczenia do kolejnego na planie naszego nowego domu.

Budowa naszego domu aktualnie skupia się na dachu. Kończymy już stan surowy otwarty, następnie zrobimy małą przerwę. Na wiosnę będziemy mogli wstawiać okna i zaczynać montowanie instalacji. Dlatego teraz mamy najlepszy moment, żeby gruntownie przemyśleć instalację elektryczną, a wraz z nią rozplanować elementy smart home.

Zaczęliśmy od podsumowania jakimi elementami chcielibyśmy sterować w naszym nowym domu. Są to:

  • ogrzewanie,
  • rolety okienne i na oknach dachowych,
  • światła dzienne i nocne,
  • oświetlenie tarasów i ogrodu,
  • podlewanie ogródka,
  • instalacja alarmowa,
  • wideodomofon.

Do tego chcielibyśmy zamontować czujniki:

  • gazu, czadu i wody,
  • ruchu,
  • temperatury.

Sterowanie światłami w inteligentnym domu

W całym domu chcielibyśmy zainstalować dwa rodzaje oświetlenia. Jedno to pełne światło, imitujące dzień, używane szczególnie zimą, kiedy dnie są bardzo krótkie. Byłyby to górne oświetlenia, z dużych lamp wiszących pod sufitem, żyrandoli albo plafonów, a ich temperatura barwowa byłaby zbliżona do światła dziennego. Drugi rodzaj planowanego oświetlenia to łagodne i przyciemnione światło nocne. Będą to małe lampki lub lampy stojące, które przy okazji będą elementem wystroju wnętrza lub ukryte listwy led z ciepłym światłem. Przy nich będzie można zrelaksować się wieczorem.

W aplikacji sterującej inteligentnym domem można ustawić, że domyślnym światłem włączanym przyciskiem na ścianie w pomieszczeniu jest światło dzienne od godz. 6 do 22, a światło nocne od godz. 22 do 6. Dzięki temu wstając w nocy do łazienki lub kuchni, nie rozbudzimy się zbyt mocno i łatwiej będziemy mogli później wrócić do snu.

Dodatkowe oświetlenie nie jest potrzebne w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, garderobach ani pralni. Będziemy tam wchodzić tylko wtedy, kiedy będziemy czegoś szukać, a do tego potrzebne jest pełne światło. Z tego samego powodu przydadzą się tam czujniki ruchu. Do garderoby wchodzisz na chwilę, po konkretną rzecz, i zaraz wychodzisz zamykając za sobą drzwi. Automatyczne włączanie i wyłączanie światła bardzo się tu przyda.

Czujniki ruchu automatycznie włączające światło przydadzą się też na schodach i w korytarzach. Przypuszczam, że tam prawie w ogóle nie będziemy korzystać z włączników. Światła ustawimy tak, aby zależnie od godziny, włączały się w trybie dziennym lub nocnym. Podobną konfigurację planujemy w łazienkach, ale tam zainstalujemy tradycyjne włączniki naścienne, którymi będziemy mogli wyłączyć czujnik i samemu ustawić oświetlenie.

Na zewnątrz domu planujemy łagodne oświetlenie, które prawdopodobnie będzie włączało się w ustalonych godzinach. Jedynym wyjątkiem będzie światło przy tylnym wejściu, które będzie się uruchamiać tylko po wykryciu ruchu.

W strefie dziennej i w pokojach zainstalujemy obydwa rodzaje oświetlenia. Prawdopodobnie zainstalujemy tam też czujniki ruchu, ale będziemy je wykorzystywać do alarmu. Natomiast sterować światłem będziemy tam ręcznie – z użyciem paneli dotykowych lub aplikacji mobilnej.

Czujniki dla bezpieczeństwa

Chcielibyśmy też zainstalować czujniki wody, czadu, dymu oraz gazu w miejscach, gdzie mogą one stwarzać niebezpieczeństwo. Kiedy którykolwiek z nich się aktywuje, zostaniemy ostrzeżeni gdzie leje się woda, czy w kotłowni ulatnia się gaz lub czy gdzieś nie zaczął się pożar.

Instalacja alarmowa w inteligentnym domu

Planujemy, że instalacja alarmowa będzie wykorzystywać czujniki ruchu w pokojach i innych pomieszczeniach. Jeżeli ktoś bez uprzedzenia chciałby się dostać do domu, czujnik ruchu wykryje wybite okno a czujniki kontaktowe w oknach i drzwiach poinformują nas, że któreś z nich zostało otwarte.

Dodatkowo zastanawiamy się również nad kamerami. Kamery zainstalowane mogą być na zewnątrz, gdzie będą monitorować działkę i wejścia do domu. Mogą być też umieszczone wewnątrz, gdzie będą obserwować drzwi i okna, którymi mogliby wejść włamywacze. Obraz z tych kamer będziemy mogli oglądać bezpośrednio w aplikacji mobilnej. Kamery będą mogły nagrywać cały czas, tylko w nocy lub tylko wtedy kiedy instalacja alarmowa jest włączona – to wszystko zależy jak zaprogramujemy sceny w naszym inteligentnym domu.

Sterowanie roletami

Zdecydowaliśmy się na zamontowanie rolet antywłamaniowych na oknach oraz na oknach dachowych. Zamierzamy je jednak wykorzystywać głównie jako osłon przed słońcem w lecie i mrozem w zimie. Zamykanie rolet pomaga utrzymać stałą temperaturę w domu, czyli chronić go przez przegrzaniem, ale i wychłodzeniem. Przekłada się to na oszczędności w ogrzewaniu lub klimatyzowaniu domu, a instalacja inteligentnego domu świetnie wspomaga ten efekt.

Sterowanie roletami zamierzamy dołączyć do paneli dotykowych, które będą zainstalowane przy wejściu do każdego pokoju lub łazienki. W strefie dziennej chcielibyśmy zainstalować największy, dziewięcioprzyciskowy panel, z którego moglibyśmy sterować roletami na wszystkich czterech oknach w tym pomieszczeniu. Dodatkowo każdą roletą można będzie też sterować z aplikacji mobilnej. Z tabletu lub telefonu łatwo będzie na przykład opuścić wszystkie rolety okien dachowych tak, aby poddasze nie nagrzewało się w gorący letni dzień.  Zamykanie i otwieranie wszystkich rolet będzie również podłączone pod sceny.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem i wentylacją

Naszym głównym powodem, dla którego inwestujemy w instalację inteligentnego domu jest wygoda. Własny dom to jest właśnie to miejsce, w którym możemy być leniwi Jednak naszym drugim celem jest enegrooszczędność. Dlatego w każdym pomieszczeniu zainstalujemy również czujnik temperatury. W praktyce prawdopodobnie wybierzemy model paneli dotykowych, które już taki czujnik mają wbudowany. Dzięki nim będziemy mogli ustawić temperaturę, którą chcielibyśmy mieć w danym pomieszczeniu, a piec i ogrzewanie podłogowe same ustawią się tak, aby tę temperaturę osiągnąć i utrzymać. Wystarczy, że wyższą temperaturę w łazience ustawimy na godzinę 7 rano, czyli wtedy kiedy najwięcej z niej korzystamy. W pozostałych godzinach wystarczy średnia temperatura. Niższa temperatura w strefie dziennej będzie ustawiać się w nocy, bo wtedy nikt i tak nie będzie z niej korzystał.

Najważniejsze, żeby czujniki temperatury zainstalować zgodnie z instrukcją. Nie mogą być one przy źródłach ciepła ani zimna i powinny być zainstalowane na wysokości ok 1m – 1,5m od podłogi, żeby badać średnią temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego umieszczenie tych czujników na panelach dotykowych to bardzo dobry pomysł.

W naszym domu będziemy mieć również wentylację mechaniczną i rekuperację (energooszczędność!). Nimi też będziemy mogli sterować poprzez aplikację inteligentnego domu. Świetnym rozwiązaniem jest również połączenie czujników wilgoci z wentylatorami. Dzięki nim wentylatory same przełączą się na szybszą pracę po wzięciu prysznica lub przy suszeniu prania w pralni.

Inteligentny ogród

Naszym marzeniem jest posiadanie dużego ogródka, w którym moglibyśmy uprawiać warzywa oraz posadzić drzewa owocowe. Chcielibyśmy mieć również kilka drzew oraz trawy ozdobne. Nie obędzie się też bez tradycyjnych tui, które będą chronić nas przed wiatrem. Dlatego planujemy zrobić instalację automatycznego podlewania oraz podświetlania ogrodu. Na razie jednak nie będziemy jej rozbudowywać. Chcemy najpierw skupić się na domu, a dopiero potem wykończyć ogród. Dlatego zamierzamy teraz zamontować moduł, który w przyszłości będzie obsługiwał automatykę na działce. Projekt tej instalacji przedstawimy Wam dokładniej w następnym artykule.

Teraz, kiedy wiecie już które elementy instalacji chcielibyśmy mieć w swoim domu, możecie jeszcze raz przejść przez cały projekt domu. Pozaznaczajcie po kolei gdzie będziecie mieli światła górne (główne) oraz dodatkowe (nocne lampki lub LEDowe podświetlenia). Następnie zastanówcie się jakie czujniki bezpieczeństwa by się Wam przydały. Przemyślcie system alarmowy oraz zastanówcie się, czy potrzebna Wam będzie automatyka w ogrodzie. Gdzie używalibyście fotokomórek, a gdzie koniecznie musicie mieć tradycyjne włączniki światła? Na koniec warto zastanowić się czy chcielibyście zainstalować panele dotykowe do sterowania wszystkimi funkcjami. A może wystarczą Wam klasyczne przyciski (np. tylko do świateł), a roletami lub ogrzewaniem będziecie chcieli sterować wyłącznie z aplikacji. Odpowiadając sobie na te wszystkie pytania, zaznaczajcie na planie swojego domu sprzęt, czujniki oraz przyciski – tak jak my to zrobiliśmy na naszych rysunkach.

Na koniec skonsultujcie swój plan z Waszym elektrykiem. Jako ekspert, na pewno będzie miał dla Was wiele podpowiedzi i uwag, jak można udoskonalić Wasz projekt. Dzięki naszym artykułom będziecie już przygotowani do tej rozmowy i będziecie wiedzieć czego będziecie oczekiwać od Waszego inteligentnego i wygodnego nowego domu.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4768

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *