Odkąd tylko pojawił się u nas pomysł o budowie domu, chcieliśmy go przykryć blachą. Blaszane dachy wydawały nam się ładniejsze, bardziej nowoczesne i równocześnie przyjazne naszemu budżetowi. Szukaliśmy też pokrycia dachowego, które będzie oryginalne i ponadczasowe.

 

Dach z blachy – wady i zalety

Pokrycia z blachy w Polsce są bardzo popularne. Zalety blachy dachowej to:

– są łatwe w obróbce i montażu,

– mają prawie nieograniczoną kolorystykę,

– mogą być wykorzystywane jako poszycie dachów oraz do tworzenia elewacji i fasad,

– dobrze chronią dom przed deszczem, wiatrem, śniegiem lub zmianami temperatury oraz są odporne na promieniowanie słoneczne UV,

– mają stosunkowo niską cenę zarówno materiału, jak i robocizny.

Blacha nadaje się szczególnie na duże i proste dachy (czyli na przykład na taki jak nasz). To dlatego, że po prostu nie ma sensu ciąć arkuszy blachy na małe kawałeczki, żeby dopasować się do skomplikowanego kształtu. Blacha nadaje się również do płaskich dachów.

Przeciwnicy pokryć z blachy jako wady wymieniają to, że w domu wyraźnie słychać krople deszczu uderzające o dach. My na to nie zwracamy uwagi i nam to zupełnie nie przeszkadza. Jednak rozumiem, że ktoś wyjątkowo wrażliwy na dźwięki mógłby to słyszeć. Inną często wymienianą wadą jest nagrzewanie się w słońcu. W upalne lato na takim poddaszu bywa zdecydowanie cieplej i duszniej, niż na parterze. Okazuje się jednak, że można poradzić sobie z tymi niedogodnościami za pomocą porządnej izolacji dachu.

 

Jak ocieplić dach z blachy?

Ocieplenie z wełny mineralnej, styropianu EPS, piany lub płyt PIR lub PUR mocno ogranicza wymianę ciepła. Nie chroni domu jedynie przed niską temperaturą z zewnątrz, ale także przed tą wysoką. Dodatkowo warstwa izolacji wygłusza również hałas. Dlatego dobra izolacja dachu jest tak ważna!

Jednym z nowoczesnych produktów do ocieplenia takie blaszanego dachu może być Thermano, czyli gotowe płyty termoizolacyjne z rdzeniem z poliizocyjanuratu (PIR). W przypadku izolacji dachu można ogólnie powiedzieć, że im grubsza warstwa, tym lepiej. Dzięki niej będziemy oszczędzać na ogrzewaniu przez kolejne dziesiątki lat. Zauważcie jednak, że Thermano daje możliwość ułożenia cieńszych płyt, które odpowiadają swoimi właściwościami grubszym warstwom z tradycyjnych materiałów.

Na końcu artykułu znajdziecie kreator, w którym za pomocą kilku kliknięć będziecie mogli dopasować grubość warstwy ocieplenia. Od razu sprawdzicie jak ciepły dach możecie otrzymać dobierając odpowiednie płyty Thermano. Do końca tego roku mają akurat promocję, sprawdź jak możesz na niej skorzystać >>

Blacha trapezowa na dach domu jednorodzinnego

Jeżeli blacha trapezowa kojarzy Wam się z budynkami gospodarczymi w latach 90, najnowsze trendy w budownictwie jednorodzinnym szybko zmienią Wasze zdanie 🙂 Zobacz tę piękną realizację dachu z blachy trapezowej, która podkreśla nowoczesność pokazanego domu.

 

 

My sami zastanawialiśmy się nad położeniem blachy trapezowej na naszym dachu. Jest ona przede wszystkim tańsza, a do tego nie ma największej wady blachy płaskiej – o wiele mniej faluje! Gdybyśmy kupili blachę trapezową, nie mielibyśmy teraz tego efektu:

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez wybudujmydom.pl (@wybudujmydom)

Blachę na dach kupuje się w arkuszach dociętych na konkretny wymiar. Dlatego najlepiej zamawiać ją już dopiero wtedy, gdy zbudowana jest więźba dachowa. Dzięki temu na dachu będzie jak najmniej połączeń. Wygląda to przede wszystkim bardzo estetycznie, ale też zmniejsza ilość pracy przy dachu i ryzyko problemów już podczas użytkowania.

Rodzaje blachy trapezowej na dach

Współczesne blachy na dach są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie, niż chociażby te z lat 90. Produkowane są ze specjalnych stali niskowęglowych, cięte oraz gięte do szerokiej gamy wysokości profilu i grubości blachy. Blacha pokryta jest specjalną powłoką od kilkunastu do kilkudziesięciu mikrometrów.

Każdy inwestor patrzy przede wszystkim na kształt wyprofilowania blachy. Od tego zależy, jak będzie wyglądał nasz dach. Macie do wyboru wiele wzorów (profili optycznych), o różnej wysokości i kształcie wygięcia. Pamiętajcie, że wzór na rysunku lub na małej próbce będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż na dużej powierzchni Waszego dachu. Kiedy już zdecydujecie się na jeden z nich, sprawdźcie na zdjęciach (w internecie albo w katalogu sprzedawcy), jak ta blacha wygląda w rzeczywistości na gotowych domach.

 

Drugą bardzo ważną kwestią są powłoki ochronne. Każda blacha jest pokrywana cynkiem, stopem cynku i aluminium (alucynk) lub stopem cynku i magnezu. Stosuje się również dodatkowe powłoki nadające kolor, ale też zapewniająca dodatkową ochronę przed rdzą i warunkami atmosferycznymi. Te powłoki wykonane są głównie z poliestru lub poliuretanu, o różnych grubościach, z ewentualnymi domieszkami dający im jeszcze większą trwałość.

Zauważ, że różne powłoki blach dachowych mają zazwyczaj różną paletę barw. Jeżeli więc jesteście zdecydowani na kolor, najpierw sprawdźcie które z powłok go mają, a następnie wybierajcie pomiędzy nimi.

 

Przymierzasz się do budowy? Sprawdź, ile może kosztować Wasz dach! Dzięki temu prostemu kreatorowi szybko określisz jaki dach chcielibyście mieć na Waszym nowym domu oraz ile może on kosztować. Kliknij i wypełnij, a otrzymasz bezpłatną listę potrzebnych materiałów. Dodatkowo będziesz mieć okazję zapytać o szczegóły specjalistę i dostać od niego wycenę elementów Waszego dachu!

 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Balex – producenta nowoczesnej blachy trapezowej na pokrycia dachowe oraz płyt izolacyjnych Thermano. To dzięki nim macie możliwość szybko pobrać listę z materiałami potrzebnymi na Wasz dach!

 

 

Źródła:

  1. “Metalowe przegrody i obudowy ścian oraz dachów – wyroby stalowe, część 2” – dr inż. Dariusz Kowalski

 

 

poprzedni post
następny post
Kategorie: Stan surowy

2 komentarze

Edek T · 15 stycznia 2021 o 13:05

Rzeczywiście blacha jest wygodna na duży płaski dach, ale przy mniejszych i bardziej skomplikowanych konstrukcjach dachu użycie jej jest dość utrudnione i lepiej użyć innycj materiałów. Wpis bardzo ciekawy, pozdrawiam.

Bartek_K · 15 września 2021 o 17:37

Dla mnie blacha jest ok, ale u kogoś. Zdecydowanie wolę ceramikę 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.