Czy plac budowy domu musi być ogrodzony? Jak ogrodzić budowę? Wiele z nas się zastanawia czy jest to zbędny koszt. Ogrodzenie działki budowlanej stawiamy raczej ze strachu przed złodziejami. Okazuje się jednak, że trzeba ogrodzić budowę domu i jest to wymagane przez prawo.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2003 roku nakazuje ogrodzić każdy plac budowy. I Pan Minister nie ma tu na myśli bezpośrednio bezpieczeństwa budowy, ale osób, które mogą znajdować się w pobliżu. Chodzi o to, żeby na teren nie wszedł niepowołany gość (np. dziecko albo zwierzę, a czasami i złodziej), który mogłyby sobie tam zrobić krzywdę (np. wpaść do wykopu). Prawo mówi, że “ogrodzenie terenu budowy musi być wykonane w taki sposób, by nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m1.”

Nie wiele osób wie o tym, że nie można składować materiałów budowlanych tuż przy ogrodzeniu. Prawo nakazuje odsunąć materiały budowlane min. 0,75 metra od krawędzi płotu. Pustaki, dachówka, paczki styropianu czy wełny mineralnej mogą mieć duże wymiary i gdyby stały tuż przy ogrodzeniu, można by łatwo sięgnąć po nie z zewnątrz albo po nich wejść lub zejść.

W przypadku, gdy Wasz dom będzie stał w granicy działki, rozporządzenie mówi, że “granice terenu muszą być specjalnie oznakowane tablicami ostrzegawczymi, a w razie potrzeby, na placu budowy powinien być zapewniony stały nadzór”1.

Dodatkowo, jeżeli istnieje możliwość, że z wysokości mogą spadać materiały lub narzędzia budowlane, to “odległość ogrodzenia od budynku musi wynosić minimum 1/10 wysokości, z której podczas robót budowlanych mogą spadać”1 te przedmioty.

Jak ogrodzić budowę domu?

Podsumowując – przed postawieniem ogrodzenia powinniśmy sprawdzić, jak wysoki będzie nasz dom. Jeżeli jest to na przykład ok. 7 metrów (czyli standardowa parterówka), to ogrodzenie powinno stać ok. 0,7 metra od ściany domu i powinno mieć zawsze min. 1,5 m wysokości. Jeżeli chcecie składować na placu budowy materiały budowlane, to powinniście przesunąć ogrodzenie o dodatkowe metry – 0,75 m plus miejsce, które będą zajmować materiały. Dzięki temu będziecie mogli trochę odsunąć materiały również od ściany domu, żeby mieć później do niej dostęp.

Przygotowujesz się do budowy domu?

Nasz blog na pewno Ci się przyda! Dołącz do naszych stałych czytelników i zapisz się na nasz newsletter, a nie przegapisz żadnego wpisu na temat budowy domu. Z tej okazji dostaniesz też od nas PREZENT!

 

Źródło:
  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 6 lutego 2003 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

 

poprzedni post
następny post

dodaj komentarz