Jakie akcesoria do okien wybrać?

Wybraliście już markę i model okien, które chcecie zamówić do swojego nowobudowanego domu i myślicie, że to już koniec. No niestety nie! Przy zamawianiu okien pozostaje jeszcze kilka małych decyzji do podjęcia. Ten artykuł pomoże Ci w wyborze akcesoriów i elementów okien, o których musicie zdecydować jeszcze przed złożeniem zamówienia. Przeczytaj jakie dodatki do okien wybrać.

Jakie okucia okien wybrać?

Okucie to kluczowy element okna. Jest to system zawiasów i rygli ułożonych na całym obwodzie okna. Łączą skrzydło z ościeżnicą i to dzięki nim można otwierać okno.

Dobre okucia decydują o szczelności okna oraz o tym, jak łatwo i bezawaryjnie można je otwierać. Okucia antywłamaniowe posiadają dodatkowe systemy zabezpieczeń przed włamaniem (np. dodatkowe rygle zapobiegające wyważeniu).

Rodzaj okucia decyduje również jak duże skrzydło okna można zamontować. Większy wymiar okna to większy ciężar skrzydła, które musi udźwignąć zawias okna lub element przesuwny drzwi tarasowych. Dlatego do większych okien warto wybrać porządne okucia.

To od okucia okna zależy jak szeroko będzie można je otworzyć – może to być 90 stopni lub więcej. Zwróćcie również uwagę na to, czy otwarte okno będzie samo się zamykać lub, czy dzięki specjalnym okuciom skrzydło zostanie w tej samej pozycji, w której się je zostawiło – nawet przy lekkim przeciągu.

Jeżeli w swoim nowym domu planujecie tradycyjną wentylację (grawitacyjną), to zwróćcie uwagę na sposoby rozszczelniania okna. Ten typ wentylacji wymaga, żeby świeże powietrze wpadało do domu właśnie przez uchylone okna. Specjalny sposób rozszczelniania (mikrouchył) powoduje, że do środka wpada minimalna ilość zimnego powietrza i dzięki temu pomieszczenie nie wychładza się tak, jak przy pełnym otwarciu okna. Jest to bezpieczny sposób wietrzenia, bo okno nadal jest zamknięte i można je w ten sposób zostawić nawet na czas nieobecności w domu. Jeżeli zdecydowaliście się na tradycyjną wentylację, zapytajcie sprzedawcę okien o różne sposoby mikrouchyłów.

Natomiast jeżeli będziecie mieć rekuperację, nie będziecie korzystać z tej funkcji, więc nie musicie zwracać na nią uwagi.

Jakie klamki do okien wybrać?

Przy wyborze klamki do okna zwracamy uwagę przede wszystkim na jej kolor i kształt. Klamki najczęściej dobierane są do koloru ramy, żeby nie odznaczały się na jej tle. Do okien PCV wybiera się plastikowe klamki, a do aluminium – aluminiowe.

Fajnym rozwiązaniem jest dodanie klucza do klamki – możecie wybrać tę opcję do okien na piętrze, szczególnie gdy macie małe dzieci. Niektóre klamki przed przekręceniem najpierw należy docisnąć. To dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami i dziećmi, bo nie wiedząc o tym nie otworzą okna. Zapytajcie sprzedawcę o to rozwiązanie.

Co to jest ciepła ramka?

Ciepła ramka w oknie to dodatkowe uszczelnienie pomiędzy szybami. Okno jest ocieplone i nie przepuszcza zimna w miejscu, gdzie szyby stykają się z ramą skrzydła. Dzięki temu w tym miejscu nie osadza się para wodna (czyli szyby nie „pocą się”), co zapobiega powstawaniu pleśni na dolnej ramie okna.

Okna drewniane wstawiane w 2000 roku. Brak ciepłej ramki powoduje skraplanie się wody, odchodzenie farby i powstawanie pleśni.

Warto zwrócić uwagę, czy w danym modelu jest ciepła ramka, a jeżeli jej nie ma – poprosić o dodanie jej. Możecie wybrać też jej kolor. My wybraliśmy czarną, mimo że nasze okna z zewnątrz mają okleinę Winchester, a w środku są białe. Ciemny kolor nie rzuca refleksów na szybę i dzięki czarnej ramce nie widać, że szyba faktycznie ma aż trzy tafle.

Okna plastikowe z ciepłą ramką wstawiane w 2019 roku.

Czy warto wybrać ukryte zawiasy?

Zdecydowanie tak Już od ponad roku używamy okien oraz drzwi z krytymi zawiasami i wszystkim polecamy tę opcję. Ramę takiego okna przede wszystkim łatwiej utrzymać w czystości. Nie widać tu oblepiającego kurzu i smaru wyciekającego z zawiasu, który trudno domyć. Nie ma też plastikowych osłonek, które z czasem żółkną i odpadają.

Czy warto dodać pochwyt do drzwi balkonowych?

Pochwyt, czyli zatrzask do drzwi balkonowych pozwala zamknąć drzwi od zewnątrz. Kiedy będziesz wychodzić na balkon lub taras, możesz przymknąć za sobą skrzydło za pomocą małego uchwytu. Unikniesz w ten sposób przeciągów i trzaskania niedomkniętych drzwi. Latem do domu nie będzie wpadać gorące powietrze, a zimą – zimne. Żeby wejść z powrotem do środka, wystarczy lekko popchnąć drzwi.

Czy warto dodać kontaktrony do okien?

Kontaktron to czujnik magnetyczny, który wskazuje, czy okno jest otwarte lub zamknięte. Jedna część czujnika zamontowana jest w skrzydle, a druga w ościeżnicy. Gdy te dwa elementy stykają się, oznacza to, że okno jest zamknięte.

To rozwiązanie używane jest w alarmach antywłamaniowych oraz w monitorowaniu przez system „inteligentny dom”. Gdy kontaktron wyczuje, że jedno z okien zostało otwarte, alarm zostanie aktywowany. Przy użyciu automatyki budynku można również ustawić o wiele więcej funkcji – np. dostawać powiadomienia za każdym razem, gdy okno zostanie otwarte lub pokazywać w aplikacji mobilnej, które okna są obecnie otwarte. System może Ci też przypominać o ustalonej porze (np. o 22 lub o zmroku), że któreś z okien nie jest jeszcze zamknięte.

Kontaktrony zainstalowane fabrycznie w oknach i drzwiach są praktycznie niewidoczne. Warto zdecydować się na nie, szczególnie gdy planujecie system „inteligentny dom”. To niewielki koszt w porównaniu do korzyści, gdy na przykład system przy wyjściu z domu przypomni Wam o otwartym oknie.

Dodatki do okien: szprosy

Szprosy to listwy dzielące okno na kilka części. Ostatnio były modne w latach ‘90 i ‘00, a dzisiaj dodawane są już tylko w odnawianych budynkach, w których chce się utrzymać klasyczną stylistykę lub w nowych w stylu dworkowym albo rustykalnym.

Na rynku można spotkać przede wszystkim trzy typy szprosów: konstrukcyjne, wewnątrzszybowe i naklejane na szybę. Szprosy konstrukcyjne pogarszają właściwości termoizolacyjne okna i zabierają dużo powierzchni, przez którą mogłoby przecież wpadać światło. Natomiast szprosy naklejane na szybę nie ingerują w konstrukcję okna i nie pogarszają jego właściwości. Zwróćcie jednak uwagę, że okna z dodatkowymi elementami na szybie niezbyt dobrze się myje. Na listwach będzie osiadał kurz, który trudno usunąć w miejscach połączeń.

Najłatwiejsze w utrzymaniu i niepogarszające zbytnio parametrów okna są szprosy wewnątrzszybowe. Dzięki zamontowaniu ich wewnątrz tafla na zewnątrz pozostaje gładka, więc łatwo i szybko można ją umyć.

Te trzy rodzaje szprosów wyglądają jednak zupełnie różnie, dlatego przed wyborem najpierw obejrzyjcie je w salonie sprzedaży okien.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4768

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *