Urządzenia pomiarowe w technice grzewczej – oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Jeśli przymierzasz się do prac na instalacji grzewczej, musisz dysponować sprawdzonym sprzętem. Niezwykle ważną kategorią artykułów techniki grzewczej są urządzenia pomiarowe. O czym dokładnie mowa i na co należy zwrócić uwagę? Sprawdźmy!

Produkty do instalacji C.O. i C.W.U. – czego będziesz potrzebować?

Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.) oraz ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) są kluczowymi systemami w każdym budynku. Od ich sprawności zależy nie tylko komfort użytkowników, ale często również ich bezpieczeństwo. Dlatego wymagają starannie dobranych produktów z obszaru techniki sanitarnej. Co będzie niezbędne?

  • Źródła ciepła – to serce systemu ogrzewania, które może bazować jednak na różnych technologiach i rozwiązaniach. Wciąż dużą popularnością cieszą się kotły gazowe i olejowe czy piece elektryczne lub na paliwa stałe. Coraz istotniejszą rolę odgrywają pompy ciepła, które są alternatywą dla tradycyjnych kotłów.
  • Zasobniki ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) – magazynują ciepłą wodę, zapewniając jej dostępność na żądanie. 
  • Grupy pompowe i pompy obiegowe – zapewniają dystrybucję w całym systemie ogrzewania czy ciepłej wody i umożliwiają ciągły przepływ medium grzewczego przez instalację​​.
  • Armatura regulacyjna i zabezpieczająca – do tej kategorii należą m.in. zawory termostatyczne, zawory mieszające i grupy bezpieczeństwa, które pozwalają na kontrolę i zabezpieczenie instalacji przed nadmiernym ciśnieniem czy temperaturą​​.
  • Rury i złączki – muszą być wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury i ciśnienia, a także korozję. Odpowiedni dobór rur zapewnia długotrwałą i bezawaryjną eksploatację systemu​​.
  • Sterowniki i termostaty – pozwalają na automatyczną regulację temperatury w zależności od zapotrzebowania, co zwiększa efektywność energetyczną systemu oraz komfort użytkowania.

Urządzenia do pomiaru: ważny segment techniki grzewczej

Bardzo ważną grupą produktów są również urządzenia pomiarowe. To właśnie dzięki nim możesz monitorować stan instalacji i zapobiegać awariom, które mogą wiązać się nie tylko z dużymi kosztami, ale nawet zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Sprawdźmy, jakie produkty z zakresu techniki grzewczej dostępne w ofercie AFRISO: https://afriso.pl/.

  • Pomiar ciśnienia: ciśnienie w układach powinno mieścić się w ściśle określonym przedziale. Warto więc wyposażyć się w manometry, które zapewnią stały pomiar wartości ciśnienia. Dostępne są przy tym różne rodzaje manometrów dostosowane do różnych instalacji.
  • Pomiar temperatury: innym istotnym czynnikiem zagrażającym naszym instalacjom jest oczywiście temperatura. Rzecz jasna monitorowanie temperatury medium jest również istotne z perspektywy zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowników. 
  • Analizatory spalin: ważnym segmentem urządzeń do pomiaru są również analizatory spalin, które pozwalają na odpowiednie wyregulowanie źródeł ciepła. Dzięki nim mogą być wydajne i przyjazne dla środowiska.

Jaką technikę sanitarną wybierać?

Wybierając produkty do instalacji C.O., zawsze kieruj się ich jakością. Rozwiązania z zakresu techniki grzewczej tworzone przez renomowanych producentów zagwarantują Twojej instalacji trwałość i bezawaryjne działanie przez długie lata. 

W sposób szczególny dotyczy to urządzeń do pomiaru. Często to właśnie od prawidłowości podawanych przez nie odczytów zależy bezpieczeństwo eksploatacji systemu. Każdorazowo wybieraj więc artykuły polecane przez ekspertów.

Redaktor Zewnętrzny
Redaktor Zewnętrzny
Artykuły: 50

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *