W jakiej temperaturze prać pościel, by cieszyć się nią przez lata?

Wybierając pościel do sypialni, zwracamy uwagę na jej estetykę i praktyczność. Bardzo ważne jest, by wykonana była z wysokiej jakości materiały, aby podczas częstego prania nie straciła koloru, nie rozciągała się i nie ulegała uszkodzeniom chemicznym oraz mechanicznym. Warto jest więc mieć świadomość tego, w jaki sposób i w jakiej temperaturze należy ją prać. 

Jak często zmieniać pościel? 

Kwestia ta jest sprawa indywidualna i zależy od kilku czynników, między innymi pory roku i częstotliwości pocenia. Najczęściej zmienia się ją raz w miesiącu, jednak w okresie letnim należy robić to częściej. Duże znaczenie ma także stan naszego zdrowia. Podczas choroby powinniśmy zmieniać i prać ją o wiele częściej, jeśli jest taka potrzeba to nawet co dwa dni. Dzięki praniu pozbędziemy się nie tylko potu i roztoczy, ale również drobnoustrojów. 

Jak prać pościel?

Każdy z nas lubi spać w pachnącej i miękkiej pościeli, dlatego też tak ważne jest jej pranie. Aby móc cieszyć się jej długoletnią żywotnością, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób ja prać, by nie została zniszczona i nie wyglądała na wypłowiałą. Zapoznajmy się z kilkoma najważniejszymi radami:

Pościel możemy prać w pralce automatycznej. Zanim wrzucimy ją do automatu, należy wywrócić ją na lewą stronę i zapiąć wszystkie suwaki oraz guziki. Nie należy także składać jej w kostkę i przepełniać bębna. 

Jeśli chodzi o temperaturę, w której należy ją prać, to przede wszystkim musimy zapoznać się z zaleceniami producenta i informacjami podanymi na metce. Najczęściej informuje nas ona, że odpowiednia temperatura wynosi 60 stopni. Zatem:

  • W 60 stopniach pierzemy pościel z bawełny, lnu, kory
  • W 40 stopniach — pościel z satyny, kory
  • W 30 stopniach — pościel z mikro włókien lub jedwabiu

Wyjątkiem jest pościel wełniana, która wymaga prania ręcznego. Nie można jej również wirować, co oznacza, że rozkładamy ją do suszenia na płasko, by nie uległa rozciągnięciu. 

Kołdry i poduszki należy prac co najmniej dwa razy w roku w temperaturze 60 stopni, wyjątkiem jest wykonana z puchu, która wymaga specjalnego traktowania. Jeśli chcemy prać je w pralce, to należy wybrać specjalne detergenty i program do delikatnego prania. Lepszym rozwiązaniem jednak będzie oddanie ich do pralni chemicznej.

W jakich detergentach należy prać pościel?

Jeśli chodzi o wybór środków do prania, to należy dobrać go do odpowiedniego gatunku pościeli. Jeśli chodzi o wszelkie rodzaje bawełny, to nie potrzebuje on specjalnych detergentów, proszek, żel czy kapsułka wykorzystywana do codziennego prania będą odpowiednie. Szczególnego traktowania wymagają między innymi jedwab czy wełna. Detergenty powinny być łagodniejsze, a w ich składzie powinna znaleźć się lanolina. 

Jeśli chodzi o płyny do płukania, to odpowiedni będzie ten zmiękczający, który sprawi, że pościel nie tylko będzie ładnie pachniała, ale również będzie przyjemna w dotyku.

Czy suszyć i prasować pościel?

Po upraniu pościeli należy dobrze ją strzepnąć i wysuszyć w suchym i ciepłym miejscu. Jeśli chcemy wykorzystać suszarkę bębnową, to nie ma co do tego przeciwwskazań, pod warunkiem, że zmniejszymy czas suszenia. Warto jednak wiedzieć, że wysoka temperatura podczas suszenia może zniszczyć włókna. Jeśli mokrą pościel rozwiesimy na sznurku, to najprawdopodobniej nie będzie konieczności jej prasowania. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie do prania krochmalu, który pozwala zachować czystość pościeli.

Aby pościel posłużyła nam przez kilka lat, powinniśmy również odpowiednio ją przechowywać, na przykład w workach próżniowych tak by roztocza czy wilgoć się do niej nie dostały. 

Miękka pościel po praniu? To możliwe!

Aby cieszyć się pachnącą i miękką pościelą po praniu, możemy zastosować kilka skutecznych trików. Jednym z nich jest unikanie płynu do płukania, który sprawia, że poszewki nie chłoną wilgoci, co jest ważne podczas pocenia. Do pralki z praniem możemy wrzucić też 3 / 4 piłeczki tenisowe, które sprawią, że pościel będzie miękka i puszysta.

Artykuł powstał we współpracy z https://softimi.pl/.

Redaktor Zewnętrzny
Redaktor Zewnętrzny
Artykuły: 93

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *