Malowanie ścian zapowiada nadchodzące zakończenie prac wykończeniowych na budowie! Dla nas to krok milowy, którego aż nie mogliśmy się doczekać. Jednak zanim zatrudnicie malarzy lub sami zabierzecie się za robotę, musicie wiedzieć jak odpowiednio przygotować do malowania nowe ściany w Waszych domach.

 

Kiedy można malować ściany po tynkowaniu?

Ile czasu schną tynki? Może już zauważyliście, że to jedna z najbardziej “kontrowersyjnych” kwestii na budowie 🙂 Producenci tynków piszą, że cementowo-wapiennym trzeba dać miesiąc, a gipsowym 2 tygodnie. W praktyce jednak lepiej być pewnym, że ściany są dobrze wysuszone My na naszej budowie daliśmy im 3 tygodnie, a następnie jeszcze przez 2 tygodnie w najmniej przewiewnych miejscach ustawiliśmy elektryczne osuszacze. Malowanie całego wnętrza domu rozpoczęliśmy po ponad 2,5 miesiącach od zakończenia wykonywania tynków.

Pamiętajcie, żeby zaplanować malowanie tak, aby temperatura wewnątrz mieściła się w granicach od +5 do +25 st. C. Weźcie pod uwagę, że letnie upały mogą spowodować, że farba będzie za szybko wysychać i źle rozprowadzać się. Wilgotność powietrza natomiast powinna być poniżej 80%, ale przy dobrze wyschniętych tynkach nie powinniście mieć z tym problemu.

Przygotowanie ścian do malowania krok po kroku

1. uzupełnienie ubytków

Na początku razem z naszymi malarzami przeszliśmy po wszystkich pomieszczeniach i ustaliliśmy, które miejsca należy poprawić. Okazało się, że jest ich trochę:

  • Szczeliny pomiędzy ścianami a sufitami z kraton-gipsów były widoczne, a sama farba nie dałaby rady ich zamaskować. Dlatego malarze użyli masy akrylowej do ich uzupełnienia.
  • Ubytki, głębokie rysy i wyszczerbienia w tynku (wystarczyło, że ktoś przechodząc uderzył w ścianę) zostały oczyszczone, zagruntowane i zaszpachlowane. Drobne pęknięcia można też uzupełnić masą akrylową.
  • Niepotrzebne puszki elektryczne zostały zakryte plastikowymi denkami i zaszpachlowane.
  • Nadproża drzwi wewnętrznych – przy pomiarze wykonywanym przed zamówieniem drzwi wewnętrznych okazało się, że otwory są za wysokie. Obniżyliśmy je przy życiu płyt k-g i przed malowaniem trzeba było to zaszpachlować na równo ze ścianą.
  • Natomiast wlot do komina był za nisko i po przełożeniu go wyżej trzeba było wyrównać ślad po poprzednim wejściu.

2. zeszlifowanie nierówności i resztek po innych materiałach

W wielu miejscach na poddaszu na ścianach pozostawały małe ślady po pianie PUR, którą ocieplaliśmy dach i stryszek od spodu. W innych zostało trochę szpachli z innych robót. Nasi malarze sprawdzali wszystkie ściany i usuwali te resztki drobnoziarnistym papierem ściernym. W ten sposób wyrównali też wyschniętą masę szpachlową po własnych poprawkach.

Na tym etapie warto też wziąć latarkę i papier ścierny do ręki, i samemu sprawdzić czy ściany są tak równe, jakbyście tego oczekiwali. Okaże się, że zwrócicie uwagę na inne szczegóły niż fachowcy. Ten moment jest najlepszy na takie poprawki.

Struktura tynku cementowo-wapiennego

Struktura tynku gipsowego

Nierówności do poprawy przed malowaniem

3. umycie ścian z kurzu

Kiedy już szpachla wyschnie, należy umyć ściany wodą z tzw. mydłem malarskim. Podczas budowy bardzo kurzy się wewnątrz i ten pył osiada na ścianach. Zwróćcie też uwagę czy gdzieś na Waszych ścianach nie ma tłustych plam lub błota. Aby grunt lepiej się wchłonął, a farba trzymała się podłoża, warto po prostu umyć ściany. Dzięki temu fachowcy widzą też jak szybko tynk wysycha i mogą się zorientować w których miejscach ewentualnie jest jeszcze zbyt mokry.

4. oklejenie drzwi i okien

Na naszej budowie trzeba było też okleić meble kuchenne, kominek, czujki do alarmu oraz nasz ukochany nieotynkowany sufit. Bardzo ważne, żebyście sami sprawdzili czy wszystko jest dobrze osłonięte. Zwróćcie uwagę czy taśma jest równo ułożona na oknach, bo po jej odklejeniu wyraźnie będzie widać granicę między oknem a farbą (szczególnie jeżeli mają różne kolory!).

Nie oszczędzajcie też na taśmie malarskiej. Warto dopłacić za tę dobrej jakości, żeby potem nie mieć problemów z jej usunięciem.

Granice pomiędzy tynkiem a odsłoniętym betonem zabezpieczyliśmy taśmą malarską

5. zagruntowanie

Do nowych ścian, które nie były wcześniej malowane, wystarczy grunt uniwersalny. Grunt przed malowaniem wyrównuje chłonność i wzmacnia powierzchnię. Zapobiega również pyleniu się ścian, (dlatego zależało nam żeby zrobić to jak najszybciej – codziennie z naszego tymczasowego stołu ścieraliśmy warstwę białego pyłu). My wybraliśmy MajsterGrunt Uniwersalny produkowany przez polską rodzinną firmę MAJSTER-POL.

Na nowe tynki należy położyć przynajmniej jedną warstwę. W przypadku, gdyby ściany wyjątkowo mocno chłonęły grunt, fachowiec może zdecydować, że jest potrzebna jeszcze jedna warstwa. W naszym przypadku wystarczyło wszystko zagruntować tylko raz.

MajsterGruntu Uniwersalnego użyliśmy również do sufitów z płyt karton-gipsowych na poddaszu. Dzięki temu musieliśmy kupić tylko jeden płyn do wszystkiego – było mniej kłopotu niż gdybyśmy musieli wybierać różne specyfiki.

W sklepach znajdziecie grunty, które należy rozcieńczyć oraz takie gotowe do użycia. My nie chcieliśmy dodawać sobie i fachowcom pracy i wybraliśmy ten drugi. Przed zamówieniem sprawdziliśmy tylko zużycie – jaka ilość wystarczy na powierzchnię naszych ścian i sufitów. Do tej ilości dołożyliśmy jeszcze powierzchnię naszej podłogi. (Przed ułożeniem paneli winylowych montażyści musieli przygotować wylewkę tak, żeby była możliwie najgładsza. Wyszlifowali ją i zagruntowali tym samym gruntem uniwersalnym.) Za jednym podejściem zamówiliśmy grunt potrzebny na całą budowę.

 

Grunt potrzebny na całą budowę zamówiliśmy za jednym razem…

…ale na szczęście można było go łatwo złożyć w jednym miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy można malować ściany po gruntowaniu? Sprawdzicie to na etykiecie, bo każdy preparat ma inne właściwości. Nasz grunt uniwersalny powinien schnąć min. 24 godziny, ale w praktyce wyszło na to, że malowanie rozpoczęło się po weekendzie – w poniedziałek rano.

Farba podkładowa nie jest potrzebna przy nowych ścianach, a jedynie wtedy, gdy chcielibyście zamalować poprzedni kolor.

Gruntowanie ścian można wykonać samemu. To najłatwiejsza część 🙂

6. malowanie

Tak przygotowane ściany można malować wybraną farbą. Pamiętajcie tylko, żeby najpierw na próbę pomalowali kolorami, które wybraliście w ich docelowych pomieszczeniach. Niestety kolory z próbników będą wyglądały zupełnie inaczej wewnątrz Waszego nowego domu.

Powodzenia!

 

Wpis powstał we współpracy z polską, rodzinną firmą MAJSTER-POL. Jest ona producentem MajsterGruntu Uniwersalnego, którego użyliśmy do przygotowania wszystkich naszych ścian i podłóg do dalszego wykończenia.

 

 

poprzedni post

dodaj komentarz