Z czego składa się system inteligentny dom?

Z czego zbudowany jest inteligentny dom? Jakie elementy musi mieć taki system, żeby prawidłowo działać? Które elementy są konieczne, a które możecie dołożyć dodatkowo, żeby jeszcze lepiej dostosować inteligentny dom do potrzeb Waszej rodziny? W drugim artykule z cyklu Inteligentny dom pokażemy Wam elementy takiej instalacji, żebyście widzieli z czego możecie wybierać tworząc swój system smart home.

Żyjemy w ciekawych czasach. Technika idzie do przodu i oferuje nam coraz wygodniejsze rozwiązania. Dzięki rozwojowi internetu i urządzeń mobilnych żyjemy w rzeczywistości, jaką w dzieciństwie oglądaliśmy tylko w filmach science-fiction. Te wszystkie udogodnienia praktycznie z dnia na dzień są coraz bardziej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Kiedyś komputery były dostępne dla nielicznych, a dzisiaj prawie każdy nosi w kieszeni smartfon. Tak samo dzieje się z inteligentnym domem.

Elementy inteligentnego domu

Cała instalacja składa się z kilku głównych elementów. Tworzą ją urządzenia, którymi się steruje (np. piec do ogrzewania lub lampy) połączone przewodami lub przez sieć bezprzewodową z czujnikami (np. ruchu lub temperatury) oraz włącznikami (np. na ścianie lub w aplikacji mobilnej), a wszystko to łączy się w jednostce centralnej (ten element jest opcjonalny, zależy od rodzaju systemu).

Urządzenia, którymi się steruje

Sterowanie oświetleniem – mając instalację inteligentnego domu możemy nie tylko włączać i wyłączać światło w pomieszczeniach za pomocą włączników, a nawet nie wstając z kanapy (za pomocą aplikacji w smartfonie), ale także sterować roletami w oknach (także dachowych!), oświetleniem podjazdu przed domem, oświetleniem ogrodu czy lampkami choinkowymi.  Możemy również ustawić inny poziom światła w godzinach wieczornych, inny w nocy (tak, żeby nie rozbudzić się całkowicie jeśli wybierzemy się do łazienki), a jeszcze inny rano (kiedy potrzebujemy więcej światła, żeby się obudzić – szczególnie w zimowe poranki).

Sterowanie ogrzewaniem i wentylacją  – jeżeli podłączymy nasz dom do ogrzewania i klimatyzacji, możemy ustawić temperaturę jaką chcemy. Co więcej, w różnych pokojach możemy mieć różną temperaturę (np. niższą w spiżarni, wyższą w sypialni). Jeżeli mamy w domu rekuperację, to możemy włączyć wentylację całego domu, tak żeby po powrocie z pracy w naszym domu było świeże powietrze.

Sterowanie roletami – to nie tylko kwestia światła, ale temperatury. Możemy np. ustawić rolety tak, że w lecie rolety od południowej strony domu są zasłonięte (żeby dom się zbytnio nie nagrzał). Możemy ustawić inteligentny dom tak żeby zamykał rolety na noc, i otwierał o świcie.

Sterowanie bramą – mając inteligentny dom sterowanie bramą nie ogranicza się wyłącznie do jej otwierania i zamykania. Wracając z pracy, możemy system ustawić tak, aby np. otworzył bramę wjazdową, bramę do garażu a także wyłączył alarm, otworzył drzwi do domu, a nawet zapalił odpowiednie światła jeśli wracamy wieczorem. Po wjechaniu do garażu brama wjazdowa i garażowa mogą się automatycznie zamknąć.

Inteligentny ogród – może podlewać nasze rośliny za nas, nawet kiedy nie ma nas w domu.

Kamery – jeśli zdecydujemy się na instalację monitoringu w domu, możemy np. za pomocą aplikacji mobilnej możemy w każdej chwili sprawdzić co się dzieje w naszym domu. Co więcej, jeśli uruchomi się alarm, możemy sprawdzić co było jego przyczyną i np. w razie potrzeby wezwać policję.

Wideodomofon – jeśli mamy zainstalowany wideodomofon, możemy sprawdzić kto do nas dzwoni nawet jeśli nie ma nas w domu. Listonosz? Kurier z paczką? Nie ma problemu – możemy z nimi porozmawiać, otworzyć im furtkę i poprosić o pozostawienie przesyłki we wskazanym przez nas miejscu. Może to nawet być garaż czy pomieszczenie gospodarcze, bo za pomocą aplikacji mobilnej możemy otworzyć im furtkę, drzwi lub bramę.

Czujniki

Czujnik ruchu – wykrywa czy w polu jego widzenia coś się porusza. Może być to człowiek, ale i (przy mniej dokładnych urządzeniach) kot albo firanka przy niedomkniętym oknie. Wykorzystywany głównie do włączania i wyłączania światła oraz do systemu alarmowego. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zainstalowanie takiej czujki w pomieszczeniach, do których wchodzi się na chwilę – w garderobie, toalecie albo spiżarce. Tak właśnie zamierzamy zrobić. Zrezygnowaliśmy nawet z okien dachowych w garderobach (dla oszczędności, więcej możecie przeczytać o tym tutaj), a zastąpimy je sztucznym światłem uruchamianym właśnie przez takie czujniki. Na zdjęciach możecie zobaczyć, jak ładny i mały może być. Do tego ma drewniane wykończenie!panel dotykowy inteligentny dom

Czujnik wody – umieszczony na podłodze w łazience monitoruje, czy nie ma tam wody. Jeżeli boicie się, że usterka pralki spowoduje powódź, zainstalujcie czujnik obok niej. Następnie w aplikacji mobilnej możecie ustawić system tak, że natychmiast dostaniecie powiadomienie push na Waszych telefonach, jeżeli ta czujka się włączy – uwaga, zalanie!

Czujnik gazu – zainstalujcie ją przy urządzeniach gazowych, a poinformuje Was o niebezpiecznym stężeniu metanu, propanu lub butanu.

Czujnik dwutlenku węgla – potrzebne w kotłowni oraz przy kominku w pokoju. Uruchamia się, gdy wyczuje zbyt wysoki poziom czadu.

Czujnik dymu – możecie zainstalować w całym domu albo w pomieszczeniach, w których potencjalnie zagrożenie pożarowe jest większe (np. kuchnia – bo możemy zostawić coś na gazie i spalić garnek, albo garderoba, w której prasujemy i możemy zapomnieć wyłączyć żelazko).

Czujnik otwarcia – sprawdza czy okna lub drzwi są otwarte. Dzięki temu możecie dostawać powiadomienia na telefonie w momencie, gdy któreś drzwi zostaną otwarte lub sprawdzić czy wszystkie okna są zamknięte podczas ulewy.

Czujnik wilgoci – zamontowany w łazience może uruchamiać dodatkową wentylację, kiedy wilgotność powietrza będzie zbyt duża.

Włączniki i aplikacja mobilna

Sterowanie przez aplikację mobilną – całą instalacją inteligentnego domu możemy sterować za pomocą aplikacji na naszym smartfonie lub domowym tablecie. Dzięki temu, możemy nawet całkowicie zrezygnować z tradycyjnych włączników na ścianach (ale my jesteśmy tradycjonalistami i chyba byśmy się na to nie zdecydowali).

Włączniki tradycyjne – standardowe przyciski na ścianach do włączania i wyłączania światła albo zamykania i otwierania rolet. Są praktyczne dla osób, które nie noszą przy sobie telefonu przez cały czas (jak na przykład małe dzieci lub osoby starsze) oraz łatwo dostępne dla gości. Bez problemu można je połączyć z całym systemem tak, aby światłem lub roletami można było naprzemiennie sterować z aplikacji i włączników na ścianach.

Włączniki dotykowe – działają podobnie do tradycyjnych, jednak dają więcej możliwości. Na jednym panelu dotykowym możemy mieć kilka przycisków i używać ich oddzielnie, ale możemy też na przykład dotknąć panel całą dłonią i jednym gestem zgasić światło i zamknąć rolety w całym pomieszczeniu. Przy okazji takie włączniki wyglądają też bardziej efektownie.

Panele dotykowe – powieszone na ścianie, na lodówce lub w samochodzie. Są to dotykowe ekrany, na których można sterować inteligentnym domem przez aplikację mobilną, ale ekrany zamontowane są na stałe. Dzięki temu są zawsze w tym samym miejscu i zawsze są pod ręką

Jednostka centralna

Systemy inteligentnego domu mogą być scentralizowane (posiadają jeden główny komputer, do którego podłączone są wszystkie urządzenia) lub rozproszone (każde urządzenie komunikuje się z innymi bezpośrednio). Ten główny komputer, czyli mózg całego systemu, już nie jest skrzynką, na którą trzeba znaleźć miejsce w domu, ale po prostu modułem, który wpina się do domowej skrzynki elektrycznej. Na schemacie poniżej możecie zobaczyć, co można do niego podłączyć. Jeżeli nie wystarczy Wam taka ilość wejść, możecie dołożyć dodatkowy moduł, który zwiększy możliwości tego urządzenia.

Przewody lub sieć bezprzewodowa

Elementy inteligentnego domu mogą być połączone ze sobą bezprzewodowo (np. przez wi-fi) lub przez klasyczny kabel prowadzony w ścianie, podłodze lub suficie. Na przykład: jeżeli chcesz sterować roletą za pomocą przycisku na ścianie to w systemie przewodowym po prostu prowadzisz kabel między roletą a włącznikiem, a w systemie bezprzewodowym roleta i włącznik muszą mieć nadajnik i odbiornik sygnału bezprzewodowego, żeby mogły się ze sobą kontaktować.

Też Wam się wydaje, że tych elementów jest bardzo dużo? Jednak to nie wszystko! Powyżej wypisaliśmy tylko najpopularniejsze z nich. Tak na prawdę jednak do systemu inteligentnego domu dałoby się podłączyć każde urządzenie elektryczne. Z jednej strony daje to nieskończone możliwości dostosowania systemu do swoich własnych potrzeb. Z drugiej strony jednak zwykły laik (jak, na przykład, my) poczułby się zagubiony w gąszczu możliwości.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 720

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *