Z jakiego powodu zakup domu-bliźniaka jest lepszy od zakupu mieszkania?

Domy w zabudowie bliźniaczej są popularnym typem nieruchomości, której opłacalność jest bardzo korzystna zarówno pod względem zakupu jak i kosztów utrzymania. Czy ich zakup jest bardziej opłacalny od zakupu  dużego mieszkania? Jakie są zalety i wady domów w zabudowie bliźniaczej? Jakiej firmie deweloperskiej warto zaufać? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz czytając poniższy artykuł.

Zalety  i wady domów – bliźniaków

Pierwszym z powodów, dla których warto kupić dom w zabudowie bliźniaczej jest oszczędność finansowa. Obecnie cena za metr kwadratowy bliźniaka jest bardzo zbliżona do ceny za metr kwadratowy mieszkania. Koszta budowy są obniżone ze względu na to, że nie jest to dom jednorodzinny. Składa się na to na przykład obniżona cena działki – w przypadku bliźniaków są one zazwyczaj mniejsze, ale lepiej zagospodarowane dlatego, że każda z dwóch części bliźniaka zlokalizowana jest na granicy działki.

Dodatkowo w przypadku zabudowy bliźniaczej nie jest konieczne zachowanie wymaganych odległości od sąsiada, co również przekłada się na możliwość zakupu mniejszej działki (w korzystniejszej dla kupującego cenie). Oszczędności dla gospodarstwa domowego mogą być generowane także ze względu na lepszy bilans energetyczny tego typu nieruchomości.

Pomimo tego, że domy w zabudowie bliźniaczej stanowią konstrukcyjnie odrębne budynki to ich boczna ściana jest podwójna. Taka wspólna ściana zapewnia lepszą izolację zewnętrzną dlatego też maleją koszty ponoszone na ogrzewanie. W przypadku niektórych firm działających na gdańskim rynku deweloperskim możliwe jest wybudowanie bliźniaka w Gdańsku wraz z innowacyjnymi rozwiązaniami pozwalającymi na generowanie dodatkowych oszczędności prądu i ogrzewania.

Deweloper z Gdańska – firma AM Projekt – już w trakcie budowy domów w zabudowie bliźniaczej oraz domów w zabudowie szeregowej w Gdańsku stwarza możliwość wyboru przez klienta pakietu „Niezależni”. W jego ramach AM Projekt zajmuje się projektowaniem oraz montażem paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła już na etapie budowy domu (a nie po zakończeniu inwestycji).  

Domy-bliźniaki zapewniają komfort, którego często brakuje osobom żyjącym w mieszkaniach. Komfort ten przejawia się przede wszystkim w dużym metrażu, możliwością oddzielenia strefy dziennej od nocnej (w przypadku domów piętrowych), posiadaniu własnej działki i terenu zielonego wokół domu, możliwością odgrodzenia się od sąsiadów, możliwością posiadania garażu przy domu. 

Wad domu w zabudowie bliźniaczej jest niewiele  i często zależą one od perspektywy. Osoby pragnące samotności mogą być nie do końca zadowolone z bliskości sąsiada. Dodatkowo – jak w przypadku każdego domu – konieczna jest dbałość o niego przejawiająca się w koszeniu trawy, odgarnianiu śniegu, zagrabianiu liści, zamawiania opału i podkładania do pieca (z wyjątkiem domów, w których zastosowano nowocześniejsze rozwiązania), planowania remontów zewnętrznych elewacji i pokrycia dachowego.

Lepiej kupić dom – bliźniak czy mieszkanie?

Odpowiedź na to pytanie jest dla wielu osób oczywista: dom bliźniak. Dlaczego? Przede wszystkim z racji tego, że w przypadku domu mamy mniejszą liczbę sąsiadów (towarzyszą nam oni wyłącznie z jednej strony), a co za tym idzie – mniej powodów do nieporozumień. W przypadku mieszkań zazwyczaj decyzje podejmowane są przez wspólnotę, większością głosów, co oznacza, że podjęta decyzja nie zawsze musi nam się podobać.

Natomiast mieszkając w domu w zabudowie bliźniaczej samemu podejmujemy decyzje odnośnie na przykład wyglądu ogródka, zagospodarowania terenu wokół domu czy też innych rzeczy.  Warto pamiętać o tym, że wysokość czynszu w budynkach wielorodzinnych zazwyczaj zależy od wielkości mieszkania – im większy metraż tym większy czynsz.

Będąc właścicielem bliźniaka nie musimy martwić się o czynsz ale musimy pamiętać o odkładaniu pieniędzy na ewentualne remonty.  Jedną z najistotniejszych kwestii, na którą zwracają uwagę właściciele bliźniaków jest to, że nie muszą oni prosić o zgodę ani tłumaczyć się jeśli chcą zorganizować przyjęcie, urodziny imprezę – żyjąc w bliźniaku zazwyczaj nie przeszkadza to sąsiadowi obok a emitowany hałas jest znacznie mniejszy niż w przypadku mieszkań oddzielonych jedynie cienkimi ściankami działowymi.

AM Projekt – dlaczego warto?

AM Projekt jest firmą deweloperską z Gdańska posiadającą wieloletnie doświadczenie działalności w branży. Do tej pory podmiot zrealizował wiele inwestycji cieszących się ogromnym uznaniem klientów. W ofercie sprzedażowej firmy odnaleźć można zarówno domy w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, jak i lokale mieszkaniowe w standardzie apartamentów.

Obecnie na sprzedaż wystawione są szeregowce i bliźniaki na osiedlu mieszkaniowym Arkadia, czyli miejscu, gdzie przewidziana została wyłącznie zabudowa bliźniacza i szeregowa, znajdującego się z dala od zgiełku miasta.  Zasługujące na szczególną uwagę osiedle domów w zabudowie bliźniaczej realizowane przez AM Projekt to „Perspectum”.  Lokalizacja tego osiedla jest niezwykle korzystna: nieopodal dzielnic Wrzeszcz i Śródmieście, z doskonałą komunikacją do centrum miasta a jednocześnie na  tyle od niego oddalonego by mieszkańcy mogli cieszyć się ciszą i spokojem.

Jeśli zastanawiasz się czy zamieszkać w Bąkowie, czyli w miejscowości położonej na granicy z Gdańskiem i zakupem tam nieruchomości od dewelopera AM Projekt, to koniecznie przeczytaj artykuł https://www.amprojekt.com.pl/blog/35-bakowo-kolo-gdanska-dlaczego-warto-zamieszkac-w-tej-miejscowosci

Redaktor Zewnętrzny
Redaktor Zewnętrzny
Artykuły: 27

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *