Ile kosztuje inteligentny dom? Wyliczamy dokładny koszt

To, ile będzie Was kosztował system inteligentnego domu, zależy od Was samych! Dobra instalacja smart home powinna być skrojona na miarę dla rodziny, która będzie mieszkała w nowym domu. Czyli powinna być również dostosowana do Waszych możliwości finansowych. Możecie wybrać dowolne elementy swojego domu, które chcecie podłączyć do systemu inteligentnego domu. Im więcej elementów, tym droższy będzie system, ale również tym większe możecie mieć oszczędności. W tym artykule dokładnie omawiamy ile kosztuje inteligentny dom!

Dopasuj inteligentny dom do swojego budżetu

Mówiąc w skrócie – inteligentny dom może kosztować tyle, ile będziecie chcieli na niego przeznaczyć. To wy decydujecie jakimi elementami chcecie sterować w swoim domu, czyli jak bardzo rozbudowany będzie ten system. Im więcej elementów, tym wyższy koszt całej instalacji, ale i tym większa wygoda dla całej rodziny i mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie.

Jak już wiecie z naszego bloga, w systemie smart home są elementy, które konieczne są do funkcjonowania całego systemu oraz takie, które można dokładać (zależnie od Waszych potrzeb i możliwości finansowych). Istnieje również kilka rodzajów systemów, które – ogólnie mówiąc – różnią się od siebie sposobem połączenia urządzeń (zcentralizowane lub rozproszone) lub sposobem przesyłania sygnału między nimi (np. przez wifi lub po zwykłym kablu w ścianie lub podłodze).

Jeżeli zdecydowaliście się na system z jednostką centralną, która zarządza całą instalacją, jej cena będzie pierwszą pozycją w budżecie. Do niej będziecie dokładać kolejne elementy (sterowanie światłami, sterowanie piecem i ogrzewaniem, itd.). Zauważcie, że moduł sterujący często jest już zamontowany w urządzeniu, które kupiliście (np. przy roletach lub bramie garażowej) – tego nie musicie włączać do budżetu. Możecie również wybrać takie sprzęty, które celowo tego sterowania nie posiadają ? będą tańsze w zakupie, a sterowanie będzie zawarte w module inteligentnym. Jednak niektóre urządzenia (jak np. piec lub rekuperator) mogą nie współpracować z całym systemem (nie być kompatybilne). Dlatego do nich należy dołączyć “przejściówkę” – moduł łączący urządzenie z systemem. Jednak skoro instalację inteligentnego domu planujemy jeszcze przed założeniem instalacji elektrycznej, to możemy wybierać urządzenia, które bez przeszkód będą współpracować z naszym inteligentnym domem. Profesjonalny producent powinien posiadać listę urządzeń, które zostały przetestowane pod kątem kompatybilności z Waszym systemem.

CZYTAJ DALEJ  Dziury i ubytki w ścianie - jak je naprawić?

Zwróćcie również uwagę na cenę aplikacji mobilnej. Niektóre firmy udostępniają ją bezpłatnie dla swoich klientów, u innych trzeba ją dodatkowo dokupić. Można też płacić za dodatkowych użytkowników lub za każdą aktualizację aplikacji. To też powinniście doliczyć do swojego budżetu, i to najlepiej w skali najbliższych 5-10 lat, przez które będziecie jej używać.

Warto również sprawdzić czas trwania gwarancji producenta na kupione moduły. W niektórych firmach można taką gwarancję kupić lub dopłacić za jej przedłużenie. Podobnie jest z serwisowaniem sprzętu. Dodajcie do budżetu koszty gwarancji i serwisu w skali 10 lat. Dzięki temu możecie zawrzeć w swoim budżecie wszystkie koszty, nawet te ukryte!

Na koniec weźcie pod uwagę koszty robocizny. Ile dodatkowo będzie kosztowało położenie większej ilości kabli przez elektryka? Czy do ustawienia systemu potrzebny jest specjalista czy możecie to zrobić sami (wspomagając się np. instrukcjami i filmikami ze strony producenta)?

Element instalacji
1. Jednostka centralna
2. Moduł do sterowania światłem
3. Czujniki (ruchu, temperatury, wody, czadu, dymu, wilgoci itd.)
4. Moduł do sterowania piecem i ogrzewaniem
5. Moduł do sterowania bramą garażową
6. Moduł do sterowania roletami okiennymi
7. Moduł do sterowania rekuperatorem i wentylacją mechaniczną
8. Moduł do sterowania automatycznym podlewaniem ogrodu
9. Przejściówka do wideodomofonu
10 Przejściówka do kamer
11. Przewody lub ustawienie sieci bezprzewodowej
12. Aplikacja mobilna (koszt licencji liczony na okres 5 lat)
13. Koszty serwisowania i/ lub kupienia gwarancji (liczony na okres 5 lat)
14. Robocizna (instalacja i ustawienie systemu przez instalatora).

Jak widzicie odpowiedź na klasyczne pytanie “ile kosztuje instalacja inteligentnego domu” to równie klasyczne “to zależy” Zakres cenowy różni się w zależności od rodzaju i elementów systemu, a także od jego dostawcy.

CZYTAJ DALEJ  Ogrzewanie podłogowe bez wylewki

Jakie oszczędności daje instalacja inteligentnego domu?

Instalacja inteligentnego domu pozwala przede wszystkim obniżyć rachunki za ogrzewanie. Czujniki temperatury w każdym pokoju połączone są z piecem i z aplikacją mobilną. Dzięki temu możecie ustawić dowolną temperaturę w każdym pomieszczeniu – trochę wyższą w łazience, a zdecydowanie niższą w pomieszczeniu gospodarczym. Jeżeli w ciągu dnia używacie tylko salonu i kuchni, możecie obniżyć temperaturę w sypialni, a odwrotny tryb ustawić na noc. Możecie też wyłączyć ogrzewanie zdalnie w swoim telefonie, jeżeli wiecie że przez dłuższy czas nikogo nie będzie w domu. W zależności od tego im dokładniej ustawicie sobie automatyczne sterowanie (np. codzienne automatyczne wyłączanie ogrzewania w salonie na noc), tym więcej jesteście w stanie zaoszczędzić.

Tak samo wygląda oszczędność prądu. Dzięki wykorzystaniu czujników ruchu będziecie pewni, że światło w łazience czy schowku świeci się tylko wtedy, kiedy jest na prawdę potrzebne. Lampy w ogrodzie mogą same włączać się o zmroku, ale i automatycznie wyłączać się o północy. Dzięki scenom nocnym (które wykorzystują mniejsze natężenie światła) będziecie zużywać mniej energii na co dzień.

Jasne, że moglibyście zadbać o takie oszczędności wyłączając każde nieużywane światło samemu. Moglibyście też ręcznie wyłączać ogrzewanie, gdy wychodzicie z domu. Czasami jednak byście o tym zapominali albo nie mieli czasu przed każdym wyjściem z domu sprawdzić wszystkiego. Dlatego inteligentna instalacja zrobi to za Was i będzie miała w tym o wiele lepsze wyniki, które przełożą się na Wasze oszczędzone pieniądze.

Kolejnym argumentem, który przekonał nas do zainwestowania w inteligentny dom jest zwiększenie wartości domu. Jeżeli kiedyś, w przyszłości, będziemy chcieli go sprzedać, będziemy mogli zainteresować nim bardziej zamożnych kupujących i wystawić go za wyższą cenę.

Pobierz wycenę instalacji inteligentnego domu

Na stronie firmy Deimic możecie zrobić orientacyjną, bezpłatną i niezobowiązującą wycenę. TUTAJ możecie wypełnić szybką ankietę, zaznaczając które elementy chcielibyście zamontować w swoim nowym domu. W odpowiedzi dostaniecie folder z ceną każdego z nich. Natomiast w jednym z kolejnych artykułów na naszym blogu poznacie wycenę inteligentnej instalacji w naszym nowym domu.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 722

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *