Jak przebiega instalacja ogrzewania podłogowego?

Podczas budowy naszego domu wybieraliśmy nowoczesne, wygodne i energooszczędne rozwiązania. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na podłogówkę. Jeżeli również chcesz zrobić tę instalację w swoim domu, przeczytaj jak krok po kroku zrobić ogrzewanie podłogowe oraz na co zwrócić uwagę przy instalacji podłogówki.

Wybraliśmy ogrzewanie podłogowe przede wszystkim dlatego, że w naszym wymarzonym domu ma być miło i przyjemnie. Zastosowanie podłogówki daje właśnie ten efekt. Ten system przede wszystkim równomiernie ogrzewa całą przestrzeń, a nie tylko obok grzejnika. Do tego kaloryfery nie zakłócają wystroju wnętrza i przyjemniej jest chodzić boso (co uwielbiamy robić!). Taka instalacja jest też bardziej energooszczędna, bo nie wymaga podgrzewania wody do tak wysokich temperatur jak w przypadku grzejników. A do tego temperatura utrzymywana w domu może być o 1-2 st. niższa, bo i tak czujemy się ciepło (dzięki temu, że podłoga nie jest zimna), a temperatura rozkłada się równomiernie w całej przestrzeni.

Kiedy zaczynać instalację ogrzewania podłogowego?

Przygotowanie instalacji ogrzewania podłogowego można zaczynać zaraz po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego.  Wystarczy, że w pomieszczeniu będzie dodatnia temperatura, więc instalację można robić również zimą.

Ważne, żeby nie zaczynać jej też zbyt późno. Hydraulik musi wykuć kawałki ściany, żeby wstawić w nie skrzynki na zawory oraz wyprowadzić z nich rurki na cały dom. Dlatego lepiej, żeby na samym początku nie było jeszcze w okolicy innych instalacji, które mogłyby się niechcący uszkodzić przy pracach przygotowawczych.

U nas na budowie instalacje były tworzone mniej więcej równolegle – najpierw wycinanie i wykuwanie w ścianach pod instalację hydrauliczną, ogrzewania podłogowego, odkurzacza centralnego, elektryczną i wentylacji mechanicznej. Dopiero potem ruszyły dalsze prace nad każdą z instalacji, a fachowcy albo przeplatali się obecnością na budowie, albo pracowali razem w tym samym czasie.

CZYTAJ DALEJ  Jak podzielić pokój na dwa mniejsze? 10 pomysłów na podzielenie pokoju

Z czego składa się instalacja ogrzewania podłogowego?

Cała instalacja to nie tylko rury w podłodze, ale też zawory z mieszaczami sterowanymi tak, aby otrzymać wymaganą temperaturę w konkretnym pomieszczeniu. Te zawory właśnie znajdują się w skrzynce, która powinna zostać ukryta w ścianie. U nas w domu mamy dwie takie rozdzielnie – jedną na parterze w kotłowni, a drugą na pietrze.

Rurki rozprowadzające gorącą wodę są ułożone na warstwie izolacji (termicznej i przeciwwilgociowej) i zalewane jastrychem (czyli wylewką). Taką izolacją jest na przykład styropian lub Thermano oddzielone od wylewki folią separacyjną. Rury połączone są z zaworami, a do nich doprowadzana jest woda ogrzewana przez kocioł, piec, solary lub pompę ciepła.

W każdym pomieszczeniu można sterować ogrzewaniem poprzez ustawienie wymaganej temperatury. Dlatego do prawidłowego działania podłogówki należy dołożyć też termostat lub czujnik temperatury ze sterownikiem, który będzie włączał ogrzewanie, gdy ta za bardzo spadnie.

Jak wyglądało wykonanie ogrzewania podłogowego?

Przede wszystkim powinien powstać projekt. Projektant bierze pod uwagę rozkład pomieszczeń, zapotrzebowanie na ciepło, ułożenie okien i drzwi, wentylację i wiele innych parametrów. Na tym etapie ustalcie z nim, gdzie w Waszym domu ulokować skrzynki z zaworami – musicie mieć do nich swobodny dostęp, ale z drugiej strony lepiej, żeby były ukryte, bo po prostu nie wyglądają zbyt dobrze. Powiedzcie też (a dodatkowo też narysujcie na podłodze dla wykonawcy) gdzie będzie stał kominek, wanna, zabudowa kuchenna i szafy. Pomyślcie, czy gdzieś będziecie stawiać ścianki z płyt karton-gipsowych i nie układajcie przewodów tam, gdzie trzeba je będzie przykręcić do podłogi. Dzięki tym ustaleniom będzie wiadomo jak rozłożyć rurki. Ustalcie też, czy będziecie ogrzewać garaż, kotłownie, pralnie lub spiżarnię.

Rozkładanie podłogówki powinno się zacząć od porządnego posprzątania i osuszenia podłogi. Dopilnujcie też, żeby nie było żadnych nierówności, które potem mogłyby naruszyć instalację. Na tak przygotowaną powierzchnię rozkłada się folię, a następnie izolację termiczną (np. styropian xps lub Thermano). Wszystko przykrywa się potem folią separacyjną.

CZYTAJ DALEJ  Co to jest inteligentny dom?

Ten etap jest na tyle łatwy, że nawet zupełny laik mógłby to zrobić sam. Dlatego nawet jeżeli nie znacie się na budowie, ale macie wolny weekend, możecie zaoszczędzić na kosztach robocizny i sami ułożyć izolację. Możecie wykorzystać styropian lub zastosować Thermano – specjalne płyty mające o wiele lepsze parametry termoizolacyjne. Tę warstwę następnie trzeba przykryć folią separacyjną (chociaż jeżeli na Thermano będziecie mieć wylewkę z tzw. mixokreta, to nie musicie już jej rozkładać). Na koniec pod ścianami ułóżcie taśmę z pianki. Zobaczcie jak to wszystko zrobić:

Na tak przygotowanym podłożu instalator układa obiegi grzewcze, czyli rurki rozprowadzające ciepłą wodę. Po ułożeniu i połączeniu wszystkich obwodów należy przeprowadzić próbę szczelności. Dobrze by było gdybyście zaprosili na nią kierownika budowy i razem z nim sprawdzili, czy na pewno wszystko jest dobrze wykonane. Kiedy to wszystko zostanie zalane wylewką, będzie już za późno na reklamacje!

Koniecznie zróbcie też zdjęcia całej instalacji i tego, jak ułożone są rurki. Podczas wykończenia wnętrz możecie mieć potrzebę przykręcenia czegoś do podłogi i ze zdjęć wyliczycie, gdzie możecie bezpiecznie wiercić (nam już raz ta sytuacja się przydarzyła!).

Kolejnym etapem jest wykonanie wylewki. Zazwyczaj robi to specjalna firma, inna niż instalator, która się w tym specjalizuje. Ważne, aby wylewka została równo rozłożona i a jej powierzchnia jak najdokładniej wyrównana.

Następnie trzeba jej dać kilka dni, zanim w ogóle się na nią wejdzie i przynajmniej 2 tygodnie, zanim zacznie się znów prace wykończeniowe wewnątrz domu. W upalne dni warto ją też od czasu do czasu podlewać wodą. O te szczegóły jednak dokładnie wypytajcie wykonawcę po zakończeniu pracy, bo to on najlepiej będzie wiedział, jak ta wylewka zachowa się w warunkach Waszej budowy!

CZYTAJ DALEJ  Ogrzewanie podłogowe elektryczne - koszty montażu i eksploatacji

Ostatnim etapem jest wygrzewanie wylewki. My sami o tym etapie trochę zapomnieliśmy (ups!) i zbyt wcześnie chcieliśmy umawiać się na układanie kafelków oraz montaż podłóg. Proces wygrzewania dokładnie omówcie ze swoim instalatorem. Zazwyczaj trwa to 3-4 tygodnie, a w tym czasie nie można montować niczego na podłodze. My ten okres spożytkowaliśmy na wykonanie zabudowy poddasza.

Źródła:

  1. “Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego” – dr inż.  Michał Strzeszewski Rynek Instalacyjny 3/2011
  2. “Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe” – Damian Żabicki, Rynek Instalacyjny 6/2017
  3. “Ogrzewanie płaszczyznowe – wybrane przesłanki wyboru systemu” – dr inż. Beata Biernacka, Rynek Instalacyjny 9/2014
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 722

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *