Betonowy dach skośny – ile kosztuje? Wady i zalety

Zaliczany do stropodachów, znany jako “betonowe skosy” albo “lane skosy”, a dla mnie to bunkier lub skorupka :). Betonowe dachy są bardzo popularne na południu Polski, czyli w woj. małopolskim, podkarpackim czy śląskim. Ja, całe życie mieszkając na Mazowszu, pierwszy raz natknęłam się na nie dopiero teraz, przy przygotowywaniu budowy domu w Małopolsce. Dlaczego ci, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, są z niego bardzo zadowoleni? Czy wobec tego my też chcemy takie rozwiązanie w swoim wymarzonym domu?

Co to jest skośny betonowy dach?

Betonowy dach skośny to płyta z betonu tworząca pierwszą warstwę dachu. Może mieć od 8 do 15 cm. Dopiero na płycie układa się izolację cieplną, a następnie drewnianą więźbę pod pokrycie dachu (krokwie,  łaty i kontrłaty). Jako izolacja najczęściej wybierany jest styropian o grubości ok 15 cm.

Można też pominąć więźbę, a pokrycie układać na łatach i kontrłatach przymocowanych bezpośrednio do płyty monolitycznej. Jest to jednak kłopotliwe, bo wtedy należy przebić beton pod kołki, na które przymocowany będzie ten drewniany stelaż.

Ile kosztuje betonowy dach skośny?

Cena takiego rozwiązania jest zdecydowanie wyższa. Trudno było nam jednak oszacować jaka mogłaby to być kwota.
Przy betonowych skosach na pewno oszczędzacie na płytach k-g i gładziach, którymi musielibyście wyłożyć sufit i skosy na poddaszu. W tym przypadku wystarczy tylko tynk. Natomiast dodatkowe koszty to:

  • Architekt – betonowy dach należy uwzględnić już w projekcie. Jeżeli korzystacie z gotowego projektu, wynajęty przez Was konstruktor musi przeliczyć całą konstrukcję fundamentów i ścian, żeby zdołały utrzymać dodatkowy ciężar betonu. Jeżeli jednak architekt tworzy nowy projekt na Wasze zamówienie, może od razu zaprojektować betonowe skosy i wliczyć je w cenę całego projektu.
  • Dodatkowy materiał na fundamenty i ściany – które muszą zostać wzmocnione.
  • Materiał na wylanie betonowych skosów.
  • Robocizna – taka konstrukcja jest bardziej pracochłonna i czasochłonna dla wykonawcy. Najdroższe i najtrudniejsze będzie zrobienie czterospadowego dachu z lukarnami. Przy dwuspadowym z oknami połaciowymi koszt powinien być mniejszy.

Wady i zalety betonowych skosów

Przy podjęciu decyzji rozważaliśmy przede wszystkim te zalety betonowych skosów:

  • Duża bezwładność cieplna, czyli zimą na poddaszu jest cieplej, a latem chłodniej. Dodatkowa warstwa betonu lepiej izoluje od utraty ciepła, a wolniej nagrzewa się od słońca w upalne letnie dni.
  • Gładkie skosy i sufity w pokojach na poddaszu. Trudno jest połączyć płyty k-g tak, żeby po jakimś czasie nie pokazały się ślady po połączeniach lub wręcz pęknięcia w tych miejscach.
  • Lepsza izolacja akustyczna, czyli na przykład deszcz czy grad uderzający o dach jest znacznie mniej słyszalny na poddaszu. Może to być bardzo kusząca zaleta dla małych dzieci lub tych trochę większych, które nadal mają bardzo lekki sen.
  • W bardzo ekstremalnym przypadku zerwania dachu pomieszczenia na poddaszu są zabezpieczone dodatkową betonową warstwą. Bujna wyobraźnia matki zauważa, że osoby śpiące na poddaszu są wtedy bardziej bezpieczne, a ściany i meble nie zniszczą się aż tak, jak by mogły, gdyby nagle znalazły się pod gołym niebem.

Są jednak i wady:

  • Wyższa cena.
  • Dłuższy czas budowy. Ten dodatkowy element potrzebuje czasu i odpowiedniej pogody, żeby wyschnąć. Przy niesprzyjającej aurze taki stropodach może opóźnić budowę o tydzień albo dwa.
  • A co jeżeli beton też popęka? Płyty kartonowo-gipsowe można wymienić, ale betonowej skorupki już nie.
  • Nie można też dodać okna dachowego. Jeżeli po latach mieszkania na poddaszu stwierdzicie, że jednak jest zbyt ciemno, wycięcie okna w betonie będzie bardzo karkołomne.
  • Natomiast wszystkie otwory pod istniejące już okna dachowe będą stosunkowo głębokie. Posiadacze takiego rozwiązania opisują, że okna dachowe znajdują się “w tunelu”.

A czy my powinniśmy zbudować betonowy dach?

Ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na betonowe skosy w swoim domu. Przekonały nas opinie, że prawidłowo i solidnie wykonana klasyczna konstrukcja dachu również będzie dobrze chroniła dom przed warunkami atmosferycznymi, a fachowo położone płyty kartonowo-gipsowe nie powinny odznaczać się na suficie. Uznaliśmy, że koszty konstrukcji solidnego betonowego dachu będą po prostu zbyt duże jak na malutkie prawdopodobieństwo zerwania się dachu. Lepiej przyłożyć więcej uwagi do jakości wykonania sufitu z płyt k-g, ocieplenia, konstrukcji drewnianej i pokrycia oraz więcej zapłacić za dobrego fachowca i solidne materiały, niż przeznaczać je na betonowy dach. Zwłaszcza, że betonowy dach równie dobrze może zostać źle wykonany, bo nie każdy wykonawca ma wiedzę i doświadczenie, które pozwoli mu go prawidłowo wykonać. Może za te pieniądze będziemy mogli pozwolić sobie na lepszą dachówkę?

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4768

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *