Jaki garaż wybrać? Wiata, garaż wolnostojący czy w bryle budynku?

Domy jednorodzinne częściej buduje się poza miastem. Często oznacza to słaby dostęp do publicznego transportu. Dlatego samochód często jest niezbędnym elementem wyposażenia rodziny mieszkającej w domu wolnostojącym. Podpowiadamy jaki garaż wybrać – wiata, wolnostojący czy w bryle budynku, czyli taki, który jest częścią domu.

Wiata czy garaż

Na samym początku zastanów się, czy Twój garaż musi być zamykany? A może wystarczy jedynie wiata?

Głównymi zaletami wiaty garażowej jest jej niski koszt i szybka budowa. Zadaszenie z gotowych elementów można zbudować nawet w jeden dzień. Dodatkowo taka budowla jest lekka i optycznie nie zajmuje tak dużo przestrzeni, jak pełny budynek. Można obsadzić ją pnączami i pięknie wkomponować w ogród. Wiata może być zrobiona z drewna lub stali i dopasowana wyglądem do domu, obok którego stoi.

Niestety wiata nie chroni samochodu zbyt dobrze przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki zadaszeniu podczas deszczu możesz spokojnie wsiąść do samochodu. Jeżeli masz dzieci, które przed podróżą trzeba zapiąć w fotelikach, na pewno docenisz ten komfort. Nie będziesz musieć też odśnieżać samochodu zimą. Chociaż w naszym zmieniającym się klimacie śniegu z roku na rok raczej będzie już coraz mniej. Nadal jednak trzeba będzie zeskrobać szron z szyb po bezśnieżnej, ale mroźnej nocy.

Latem zadaszenie nieco ochroni samochód przed nagrzaniem. Niestety zauważ, że żeby uzyskać pełny cień, trzeba by pewnie jeszcze dostawić pełne ściany od wschodu i zachodu, które chroniłyby auto, gdy słońce jest niżej.

Ile kosztuje wiata garażowa?

Ceny wiat na samochód różnią się w zależności od materiału, z którego są wykonane oraz ich wymiarów. Najzwyklejsze zadaszenie można wykonać nawet samemu z elementów kupionych w markecie budowlanym. Gotowa wiata drewniana to koszt ok. 2000 zł – 4000 zł. Natomiast wiaty z aluminium lub poliwęglanu to koszt ok. 7000 zł – 10 000 zł.

Garaż wolnostojący czy w bryle budynku

Zamykany i ocieplony garaż w naszym klimacie to bardzo wygodne rozwiązanie. Na rynku istnieje wiele rozwiązań. Garaże mogą być blaszane, murowane, drewniane, z płyt warstwowych lub jeszcze innych materiałów. Wiele firm specjalizuje się produkcji i dostarczeniu do klientów gotowych garaży. Z pozoru to zwykłe budki, ale mogą mieć zaskakująco elegancki wygląd, być porządnie wykonane i ocieplone.

Zaletą garaży wolnostojących na pewno jest ich szeroki wybór i możliwość postawienia w jeden dzień. Ceny zwykłego blaszaka zaczynają się już od  może najpierw służyć jako zaplecze budowy domu, a potem stać się przydomowym garażem.

Jeżeli jednak zdecydujecie się na oddzielny, murowany budynek, może okazać się o wiele bardziej kosztowny, niż ta sama przestrzeń zrobiona w bryle budynku. Z taką budową wiążą się też oddzielny projekt, pozwolenie lub zgłoszenia budowy oraz podatki.

My zdecydowaliśmy się na garaż jako część domu ze względu na wygodę i oszczędność miejsca na działce. Oddzielny budynek gospodarczy zajmowałby więcej miejsca, niż ten wpisany w bryłę domu.

Wygodne przejście z domu do samochodu to jeden z wielu powodów, dla których chcieliśmy mieszkać w domu, a nie w bloku. Pilnujemy, żeby nie wozić synka w foteliku w kurtce i sami też zwracamy uwagę, żeby prawidłowo zapinać swoje pasy w samochodzie. Dlatego komfort wsiadania w zimie do ciepłego samochodu bez wierzchnich ubrań i zakładania kurtek, szalików i czapek dopiero przed wyjściem z auta jest dla nas bardzo ważny. Szybkie sprzątanie albo pakowanie i rozpakowywanie jest też o wiele bardziej wygodne, gdy samochód stoi w ciepłym pomieszczeniu za ścianą.

Na forach budowlanych widzimy, że ludzie martwią się, czy zapachy z garażu będą przechodzić do domu. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, żeby wentylacja garażu była oddzielona od tej w domu. U nas w części domowej jest wentylacja mechaniczna, a w garażu i pomieszczeniu gospodarczym – grawitacyjna. Jeżeli jednak w Waszym domu planujecie wentylację grawitacyjną we wszystkich pomieszczeniach, wystarczy przypilnować, żeby garaż miał własny szacht w kominie, który nie będzie połączony z innymi pomieszczeniami w domu. Z naszego doświadczenia wiemy, że przez drzwi między garażem a domem zapachy się nie przedostają. Ten problem występuje w starych domach, w których często wentylacja jest po prostu niedrożna lub źle wykonana.

Dodatkowym atutem jest to, że garażu w bryle, który jest zaizolowany i ocieplony tak dobrze, jak cały dom, można zaoszczędzić na ogrzewaniu. My w swoim garażu mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe na wszelki wypadek, ale minionej zimy nawet przy -15 st. C nie musieliśmy go włączać. Sam dom z jednej strony sąsiaduje z przestrzenią, w której utrzymuje się dodatnia temperatura, więc tam wychładza się zdecydowanie wolniej.

Jeżeli zastanawiasz się nad zbudowaniem garażu w piwnicy (czyli poniżej poziomu 0 budynku), weź pod uwagę dodatkowe koszty. Wykopy, pogłębione fundamenty i ich izolacja będzie kosztować nieco więcej. Jeżeli jednak i tak musisz zrobić głębsze fundamenty (np. ze względu na warunki glebowe albo pochyłą działkę), to warto zastanowić się nad wykorzystaniem tej przestrzeni i usytuowaniem tam garażu lub spiżarni.

Ile kosztuje gotowy garaż wolnostojący?

Ceny zwykłych garaży blaszanych zaczynają się już od 1800 zł. Używane można kupić w jeszcze niższych cenach, bo ludzie często pozbywają się ich po skończonej budowie domu. Lepiej wyglądające garaże z blachy malowanej lub o mocniejszych konstrukcjach kosztują ok. 3000 zł – 5000 zł. Można nawet znaleźć takie, które wyglądają jak drewniane dzięki drewnopodobnej okleinie.

Jak to zwykle bywa, nie ma górnej granicy cenowej. Gotowe garaże wolnostojące wysokiej jakości, z automatyczną bramą i z montażem na działce w cenie mogą przekraczać 10 000 zł, a nawet 15 000 zł.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na garaż wolnostojący murowany, sam jego projekt będzie kosztował ok. 500 zł – 1000 zł. Koszty budowy zwykłego garażu jednostanowiskowego szacowane są na ok. 35 tys. zł. Im większa powierzchnia i im lepsze materiały (np. pokrycie dachu i brama garażowa), tym większy koszt budowy.

Ile kosztuje garaż w bryle domu?

Faktyczne koszty budowy garażu jako części domu są trudne do określenia, bo zależą od konkretnego projektu budowlanego. Można jednak orientacyjnie przyjąć, że każdy m2 takiego garażu w stanie deweloperskim będzie kosztować ok. 1000 – 1500 zł. Tak więc mały garaż jednostanowiskowy w bryle domu może kosztować ok. 18 tys. zł – 25 tys. zł.

Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Grzegorz i Ola | wybudujmydom.pl
Artykuły: 4769

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *